Ekonomi

İnşaat sektörü zor durumda

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
ASKON Kayseri yönetim kurulu üyesi İlhan Budak, “2021 ve 2022 yılları inşaat bölümünün yavaşladığı bir dönem oldu. Bunu açıklayacak olursak üretim maliyetlerinin ve arsa payı oranlarının üst yönde ilerlemesi buna sebep olmuştur. Bu dönemde konut almak isteyen bireylerin krediye ulaşması ve ödemesi sorun haline gelmiştir. Bu durum 2023’te devam etmemelidir. Bu haliyle devam ederse 2021 ve 2022’deki yavaşlama duraklama veya yavaşlama sürecinde devam edebilir. Üretim ve imalat departmanı maliyet tarafında zorlu bir süreçten geçiyor. Maliyetlerin üst tarafta ilerlemeye devam etmesi durumunda metrekare maliyetlerinin yüksek seviyede olması hem üretici hem de alıcılar için sorun olacaktır. Bunun temel nedeni ise inşaatlarda kullanılan malzeme kalemlerinin fazlalığıdır. İnşaat departmanının yavaşlaması, bu ekipmanları üreten kişiler için bir dönem sıkıntıya neden olabilir. İnşaat departmanı sadece müteahhit açısından değerlendirilmemelidir. Çok geniş bir kapsamdan bahsediyoruz. Bu nedenle bir an önce analiz edilmesi, durma noktasına gelen şubenin yeniden canlandırılması ve ekonomiye katkı sağlanması gerekiyor” dedi. açıklama yaptı.

YÖNETMELİK KAMU MÜTEAHHİTLERİ İÇİN ESASTIR

İlhan Budak, son dönemde kamu müteahhitlerinin önemli sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Kamu ihaleleri alınmış, devam eden çalışmalar bu sektörde çalışan müteahhitleri yükseliş trendi sonucu çok zor durumda bırakmıştır. maliyet ve fiyatlarda gerekli düzenlemenin yapılması esastır. Bu durumun düzeltilmemesi hem halka hem de iş dünyasına zarar verecektir.”

BAHÇELİ KONUTLARINA PANDEMİ YÖNLENDİRDİ

Pandemi döneminin getirdiği farklılıklardan bahseden İlhan Budak, “Pandemi döneminde daire alacak kişiler villa ya da bahçeli rezidanslara yönlendirdi. Bahçeli konut sayısı artarken bina inşaatları da aynı hızla devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin fiyatların düşmesini beklediğini anlıyoruz ama arsa payları açısından ev sahiplerinin misyonları düşüyor. Bu olursa, daire fiyatları da daha ucuz olacaktır. Yetkili makamlar ile halkın sorunlarını paylaşıyor ve gereğinin yapılması için çaba harcıyoruz. Sadece bürokrasiye bakarak bir analiz beklemeyin. Vatandaşlarımızdan fiyatlar konusunda gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu