Haber

3 harfli iddiayla gündeme gelen köy için bir muhtar adayı ortaya çıktı.

3 harfli iddiayla gündeme gelen köy için bir muhtar adayı ortaya çıktı.

SİVAS – Sivas’ın Şarkışla ilçesinde 3 harfli söylenti ile gündeme gelen köyün eski muhtarı, şu anki muhtar olan oğlunun muhtar seçiminde yeniden aday olduğunu söyledi.

Sivas’ın Şarkışla ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Kışla Köyü, 3 harfli kişi dedikoduları nedeniyle dikkat çekti. Yaklaşık 15 yıl önce tamamen terk edildiği ve terk edilme sebebinin 3 harfli yazılar olduğu iddia edilen köyün eski muhtarı Ahmet Kılıç, köyün 3 harfli yazılar nedeniyle boşaltılmadığını belirtti. . Eski muhtar Kılıç, iddiaların aksine Kışla köyünün 1978’deki sel felaketinin ardından seksenli yılların başında göç etmeye başladığını ve zamanla tamamen terk edildiğini, yaklaşık 11 yıl önce de köye geri göç ettiğini belirtti. Kışla köyünde Kılıç’ın evinde kiracı olarak yaşayan bir aile, Kılıç’ın çobanı olan bir aile ve köye 5 yıl önce göç eden bir aile olmak üzere toplam 15 kişi yaşıyor. 2014-2019 yılları arasında 10 seçmenle köyün muhtarlığını yapan Kılıç, Kışla köyünün muhtarlık görevini oğluna devretti. 2019 yılından bu yana muhtarlık görevini yürüten oğlu Mehmet Kılıç’ın önümüzdeki seçimlerde yeniden muhtar adayı olacağını belirtti.

“Köy 1980’lerde tamamen boşaltılmıştı”

Selden sonra köyün göç etmeye başladığını belirten Ahmet Kılıç, “Kışla köyünde yaşayan tek aile benim ailemdir, yaklaşık 2013 yılında geri göç ettim, 11 yıldır köydeyim. Geçtiğimiz dönemde ben de köydeydim. muhtardı, bu sefer oğlum Mehmet Kılıç muhtar, şu anda oğlum hastanede ameliyat olduğu için bu konuşmayı yapıyorum. Köyümüzde cin diye bir şey yok, köyümüz su baskınına maruz kaldı. 1978 yılındaki yağmurlara. O selden sonra babam köyün ileri gelenlerindendi. Ona topal muhtar Mehmet diyorlardı, babam köyden göç ettiğinde hızla onun peşinden gitti. “Göç eğilimi oldu. 1980’li yıllarda köy tamamen boşaltıldı. Doksanlı yıllarda döndüğümüzde köyümüzde 15 kadar hane yaşıyordu. 15 yıldır köyde benden başka kimse yaşamıyor, artık köyde ne cin ne de ona benzeyen bir varlık var” dedi.

“Oğlum yeniden muhtarlığa aday olacak”

Oğlunun Kışla köyü muhtarlığına yeniden aday olduğunu belirten Kılıç, “Köyümüz Şarkışla ilçesine 13 kilometre uzaklıkta olup her iki tarafı ormanlarla çevrilidir, köyün ortasından NATO yolu geçmektedir. Gelip bizim köyümüzde yaşayın. Köye gelip gelir elde etmeye çalışanlar, babamın tarlasına ev yaptırmak için boşuna çabalamış olacaklar.” Ben 26 mirası bir araya getirdim, oraya kimse toprak vermez. Geçen dönem muhtarlık yaptım, 2014 ve 2019 yıllarında muhtar olarak görev yaptım. Oğlum 2019 yılından bu yana muhtarlık yapıyor. Oğlum yine köy muhtarı adayı olacak. Köyde Şanlıurfa’dan gelen ve benim olan Tülay Gültekin. Ahırda kiracı olan bir arkadaşım ve koyunlarıma bakan bir çoban olmak üzere köyde yaklaşık 15-20 kişiyiz. Aramızdan 10 kişi seçmen gibi görünüyor. Oğlum Mehmet Kılıç’ta muhtarlık görevine devam edecek. İş yerimden Şarkışla’daki evime gidip yatmaya pek vakit bulamıyorum. Aile olarak küçük ölçeklidir. Süt ve süt ürünleri ürettiğimiz için köye gidemiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu