Haber

ABD’li caz sanatçısı Nyofu Tyson, depremzedeler için bağış çağrısında bulundu

Türk şairlerin eserlerini Türkçe ve İngilizce yorumlamasıyla tanınan Amerikalı caz gitaristi Nyofu Tyson, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenenler için bağış davetinde bulundu.

Basın mensuplarına gönderdiği görüntüde hayranlarını Türkçe selamlayan Tyson, “Türkiye ile olan bağım uzun yıllara dayanıyor. Türkiye benim ikinci vatanım oldu. binalar yıkıldı, aileler paramparça oldu. Merhumun ahirete huzur içinde gitmesini, yaralıların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını temenni ediyorum. Umarım önce kendisi iyileşir.” terimleri kullandı.

Başta UNICEF olmak üzere birçok kuruluşun bölgede insani yardım faaliyetleri yürüttüğünü belirten Tyson, sevenlerini Türkiye’deki depremzedelere bağış yapmaya çağırdı.

Los Angeles’ta dünyaya gelen Afrika, Lübnan ve Danimarka asıllı caz sanatçısı Nyofu Tyson, müzik araştırmaları için geldiği Türkiye’de Türk halk müziği ve sazla tanıştı.

Okay Temiz, Ömer Faruk Tekbilek ve Ahmet Hacı Tekbilek gibi Türk müziğinin önemli isimleriyle çalışan Tyson, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Köroğlu ve Aşık Veysel gibi halk ozanlarının 40’a yakın eserini seslendirerek Türkçe ve İngilizce olarak yorumladı. .

Tyson, yorumladığı Türk müziğini 2017 yılında çıkardığı “Aşıklar ve Mistikler (Aşıklar ve Ozanlar)” albümünde topladı.

haber-bayrampasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu