Haber

AK Parti’li Yazıcı “İlçe Kadın Kolları Başkanları Buluşması”nda konuştu Açıklaması

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili, “İnşallah bugün yarın bir planlama yaparak Meclisin gündemine taşıyacağız. Bakalım kim orada samimi. Türkiye’nin özgürleşmesi alanında kim laf üretiyor kim samimiyetini ortaya koyuyor. Bu teklif gerçek turnusol işlevi görüyor.” dedi.

Yazıcı, AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları tarafından Parti Genel Merkezinde düzenlenen İlçe Bayan Kolları Liderleri Buluşmasında, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı hasebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını şükran ve minnetle selamladı.

AK Parti siyasetinin merkezinde milletin yer aldığını ve egemenliğin de millete ilişkin olduğunu vurgulayan Yazıcı, şöyle konuştu:

“Siyaset projeler üzerinden yapılmalıdır. Biz projeci bir partiyiz ve siyasetimiz kapsayıcı. Siyasi yelpazede milletin durduğu yerde duran bir partiyiz. Millet nerede AK Parti orada. Münasebetiyle 85 milyon vatandaşımız AK Parti’nin amaç kitlesidir. Dün bize oy vermemişse bugün verebilir. Bütün bunların yanında muhalefet kısmı ne yapıyor? Altılı masa olarak nitelenen muhalefet kümesi bugüne kadar 8 defa toplandı. Bir üretim var mı? Güçlendirilmiş parlamenter sistem söylemi dışında somut proje olarak nitelendirilebileceğimiz bir üretim, bir vizyon var mı? Siyaset toplanmak yemek yemek, birbirini karşılamak ve uğurlamaktan ibaret değildir. Bu adabımuaşerettir. Siyaset diğer bir şeydir. Siyaset üretebilmek için, proje üretebilmek için Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi dertli olacaksın dertli, bu toprakların aşığı olacaksın. Projeniz nedir diyoruz? O ne diyor, ‘geliyor gelmekte olan’. Yani dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.”

Yazıcı, her seçimin önemli olduğunu ama 2023’te yapılacak seçimlerin tarihi bakımından farklı bir kıymeti bulunduğunu tabir ederek, “Çünkü 2023 seçimleri aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra en net kazanımı olan cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılının son seçimi. Bu bakımdan tarihi manada son derece kıymetli bir seçim. Bu cumhuriyetin kuruluşunun ikinci yüzyılının da birinci seçimi. Tarihi manada kıymetli bu seçim, siyasi manada da çok kıymetli bir seçim. Ben inanıyorum ki aziz milletimiz feraset sahibidir, sezgileri güçlüdür, yanlışsız olanı, iş üreteni, vizyoner olanı, milletin hizmetine ter dökenleri âlâ tanıyor ve egemenlik hakkını da o doğrultuda kullanacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hodri meydan dedik”

AK Parti iktidarından önce başörtüsü konusunun önemli bir sorun alanı olduğunu dile getiren Yazıcı, şunları söyledi:

“Bu alanda binlerce kişi, kelamım ona toplum mühendisliği üstlenmiş kimi kişi ve kurumların travmasına maruz kaldı. Yasa mı vardı bunu haklı kılan, hayır. Tam tersine Anayasa’da ‘hiç kimse eğitim ve tahsil hakkından mahrum bırakılamaz’ hükmü var. Buna rağmen birçok insan eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakıldı. Cumhurbaşkanı’mızın birçok vesileyle söz ettiği üzere dikleşmeden dik durarak, kararlı tavır ve sabırla bu sorun Türkiye’nin gündeminden çıkartıldı. Bu türlü bir sorun var mı, yok. Bayanların nasıl giyinmek istiyorsa o halde tercihini kullanabildiği bir ortam oluştu. Bütün bunlara karşın, geçmişte anayasada, maddelerde engelleyici bir norm olmamasına karşın fiili bir durumda, hakim bir ögeyle kendilerine milletin yerine koymak suretiyle, egemenlik hakkı da kendilerine aitmiş üzere davrananlar gelecekte çıkabilir. Kanunla yapalım diye bir teklif getirdiler. Bu alanda düzenlemenin yeri yasa değil anayasadır. Zira bayanların inançları gereği başını kapatması ve açık tutması bir haktır. Hak ve özgürlükler, hukuk devletlerinde ve demokrasinin pratiğinde bu tıp düzenlemeler anayasada yapılır. Buna hodri meydan dedik.”

Yazıcı, AK Parti’nin başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi hazırladığını anımsatarak, “İnşallah bugün yarın bir planlama yaparak Meclisin gündemine taşıyacağız. Bakalım kim orada samimi. Türkiye’nin özgürleşmesi alanında kim laf üretiyor, kim samimiyetini ortaya koyuyor. Bu teklif gerçek turnusol işlevi görüyor. Aklıselim her insan doğruda birleşir. Bu düzenlemelerin gerçekten ete kemiğe bürünmüş içeriğiyle Mecliste kabul göreceğini, bu beklenti içerisinde olduğumuzu paylaşmak istiyorum.” diye konuştu.

“Sosyal devlet anlayışını ete kemiğe büründüren AK Parti’dir”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir de AK Parti Kadın Kollarının kadınların sorun ve beklentilerini dile getirdiğini söyledi.

Kadınların güçlenmesi, sorunlarının çözüme kavuşturulması ve aile birliğinin güçlenmesi için mücadele ettiklerini vurgulayan Keşir, şunları kaydetti:

“Pek çok prensip imza attık. Anayasada bayan erkek eşitliğini beden bulduran AK Parti’dir. Türk Ceza Kanunu’nda yaptığımız esaslı değişiklikle töre ve namus saiki ile işlenen cinayetlerde hatası ağırlaştıran AK Parti’dir. Eşit işe eşit ücreti kanunlaştıran AK Parti’dir. Toplumsal devlet anlayışını ete kemiğe büründüren AK Parti’dir. Bilhassa altını çiziyorum, bu ülkenin kız çocukları uzun yıllar eğitimden yoksun kalmıştı lakin 20 yılda AK Parti katsayı uygulamasını ortadan kaldırarak, 81 ile açtığı üniversitelerle en değerli fırsat eşitliği aracı olan eğitimde ihtilal niteliğinde düzenlemeler yaptı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu