Haber

Almanya’dan İsrail’e refah uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik operasyonu Refah’a kadar genişleterek bölgedeki sivilleri tahliye etme planına tepki gösterdi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine yönelik olası bir saldırının sonuçlarına ilişkin uyarıda bulunan Baerbock, Cumartesi günü sosyal medya platformu X’te şunları söyledi: “İsrail ordusunun Refah’a saldırısı insani bir felaket olur.”dedi.

Baerbock’un gönderisinde, “Refeh’teki acil durum şimdiden inanılmaz boyutlara ulaştı. 1,3 milyon insan çok dar bir bölgedeki çatışmalardan kaçarak sığınacak yer arıyor. İsrail ordusunun Refah’a saldırması insani bir felaketin başlangıcı olur. Gazze’de halkın hiçbir yeri yok kaçmak.”söz konusu.

Baerbock, İsrail’e bir gezi daha düzenleyeceğini duyuran açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“İsrail, Hamas terörüne karşı kendini savunmalı ama aynı zamanda sivil halkın acılarını da mümkün olduğu kadar hafifletmeli. Dolayısıyla rehinelerin nihayet serbest bırakılabilmesi için yeni bir ateşkese de ihtiyaç var. Bunun yollarını tartışacağım. Bunu gelecek hafta İsrail’de tekrar başaracağız.”

ZENGİNLİĞE SALDIRACAKLAR

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’nin kuzey ve orta bölgelerine giren İsrail ordusunun yakın zamanda en güneydeki Refah’a ulaşacağını açıklamıştı.

ABD, ZENGİNLİĞE SALDIRIYI DESTEKLEMİYOR

Gazze nüfusunun yarıdan fazlası Mısır sınırındaki Refah’ta hayata tutunmaya çalışıyor.

Bunun üzerine Beyaz Saray dün Refah’taki mültecileri dikkate almadan büyük bir operasyona destek vermeyeceklerini açıkladı.

İsrail ordusu bu uyarıya rağmen Cuma sabahı Refah’a hava saldırısı düzenledi.

REFAHTA İNSANIN DURUMU KÖTÜLEŞİYOR

Refah, Gazze’ye yönelik saldırısını güneye kaydıran İsrail askeri operasyonunun odak noktası haline geldi.

Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun yarıdan fazlası Refah’ta yaşam mücadelesi veriyor.

Bu bölgedeki pek çok Filistinli, Mısır sınırında kendi kurdukları derme çatma çadırlarda barınmaya çalışıyor.

İnsani yardım kuruluşları, İsrail’in Refah’taki ilerleyişinin, bir milyondan fazla insanın sıkışıp kaldığı bölgede toplu ölümlere yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu