Haber

Avusturya’daki tüm Kovid-19 önlemleri 30 Haziran’a kadar tamamen kaldırılacak

Avusturya Sağlık Bakanı Johannes Rauch, Kovid-19 salgını kapsamında yürürlükte olan çeşitli önlem ve uygulamaların 30 Haziran’a kadar kademeli olarak tamamen kaldırılacağını ve salgın öncesi döneme dönüleceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kovid-19 tedbirlerinin tamamen kaldırılmasını içeren “normale dönüş eylem planı” Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Sağlık Bakanı Rauch, beraberindeki heyet ile düzenlediği basın toplantısında, vatandaşların virüse karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve gerekli tıbbi ekipmanların yeterliliği sayesinde tüm önlem ve uygulamaların kaldırılmasına yönelik adımlar atmanın mümkün olabileceğine değindi. ilaçlar ve aşılar gibi.

Oluşturulan eylem planı ile önümüzdeki aylarda kriz durumundan normale dönüşün sağlanacağını belirten Rauch, sağlık kurumlarında halihazırda uygulanan maske zorunluluğunun 30 Nisan’da kaldırılacağını söyledi.

Rauch, 30 Haziran’da Kovid-19’un “bildirilmesi gereken hastalık” statüsünden çıkarılacağını, böylece hastalığa yakalanan kişilerin karantina ve benzeri kısıtlamalara tabi olmayacağını belirtti.

Salgın nedeniyle oluşturulan özel birim ve yapıların bu tarihten itibaren sonlandırılacağını belirten Rauch, federal düzeyde alınan bu karara eyaletlerin de tabi olacağını, eyaletlerin farklı uygulamalar uygulayamayacağını sözlerine ekledi.

Şu anda Viyana ili hariç ülke genelindeki sağlık kurumlarında maske zorunluluğu devam ediyor. Başkentte toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında maske zorunluluğu aranırken, hastanelere girişte negatif test sonucu ibraz edilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu