Ekonomi

Bakan Bilgin’den ‘Emeklilere servet payı’ açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Habertürk’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilgin, 7 bin 500 liradan fazla kazanan emeklilere, emekli maaşı en düşük olanlar ile aralarındaki farkın kapanmaması için sosyal yardım payı verileceğini söyledi.

Bakan Bilgin, konuyla ilgili şunları söyledi: “Başta kamu çalışanları ve emekliler olmak üzere çalışanlarımızın maaşları konusunda 6 ayda bir düzenleme yapıyoruz. Temmuz ayında her şey dahil fiyatlarda düzenleme yapacağız. Aşağıdakileri en üste ve yukarıdakileri biraz daha yükseğe taşıyacağız. Temmuz ayında yasal olarak yapıyoruz. Bu sefer sosyal yardım payını 7 bin 500 liranın üzerinde olanların maaşlarında farklılaştıracak şekilde farklılaştırıyoruz. Yaklaşık 7 bin 500 lira olan alıcı sayısı ise 9 milyon. Toplamda 15 milyon emeklimiz var. 7 bin 500 TL’den fazla maaşı olan emeklilere sosyal yardım yapılacak.

EYT’de geç kalanlar maaşlarını birikmiş olarak alacak

EYT’nin deprem bölgesinde başvuranlara öncelik verdiğini kaydeden Bakan, yaklaşık 1 milyon kişinin ilk maaşını aldığını söyledi. Bakan, “Almayan için bir kayıp yok. Bonus gün sayısı ve dolum gün sayısına göre her gün işlem yapılmaktadır. Ayda yaklaşık 30 bin kişi emekli maaşı alıyordu. Şimdi bu sayıyı 120 bin 130 bine çıkardık. SGK çalışanımız büyük bir hazırlık yaptı. Gece gündüz çalıştılar. Türkiye Büyük Millet Meclisi bir jest yaparak mesailerini artırdı. Dayanılmaz çalıştılar. 1 milyona çıkan sayıyı yaptılar. Geç kalanlar merak etmesin, çünkü birikmiş olarak alacaklar.” şeklinde konuştu.

Bilgin, 1999 yılından sonra emekli olanlar için herhangi bir çalışma yapılmadığını belirtti.

hekimhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu