Ekonomi

Bakan Nabati: AFAD’a yapılan tüm yardımlar vergiden düşülecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Deprem olur olmaz DASK olağanüstü yönetim merkezi devreye girerek bildirimleri almaya başladı. 24 saat içinde ilk tazminat ödemesi yapıldı.”ifadeleri kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı şunları söyledi:

Şanlıurfa’da 2495 vatandaşımız taburcu oldu, 231 vatandaşımız hastanede, 79 vatandaşımız ise ağır bakımda. Adıyaman, Antep ve Hatay’da bulunan Şanlıurfalı yaralı vatandaşlarımızın tedavisi ilimizde yapılmaktadır.

Milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Yıkılan bina sayısı 19’dur ve 3’ünde çalışmalar devam etmektedir. 2 tanesi merkezde, diğeri ise Bilecik ilçesindedir. İlimizde 7594 işçimiz canı gönülden görevini yapıyor. Depremin ilk anından itibaren ilimizde bulunan camiler, okullar, pansiyonlar ve yurtlar vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır.

Ancak 22 uzman ekip manevi destek için sahada görev yapıyor. İlimizde bugüne kadar 4.727 binada hasar tespit çalışması yapılmıştır. Diğer hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Bu güçlü günde taziyelerini ve takviye açıklamalarını paylaşan ülkelere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Deprem bölgesindeki depremlerin yanı sıra depremden etkilenen bölgelerde de bakanlık olarak birçok önlem alıyoruz. Bakanlığımız sürekli iletişim halinde olup kurumların acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İlaç, serum, aşı ve tıbbi eserler ile iş makinalarını en kısa sürede bölgeye ulaştırıyoruz. Depremin ardından bölgede yaşayan ve ödeme sorunu yaşayan vatandaşlarımızın borçlarını erteleme kararları aldık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu