Haber

Bingöl için uyarı: Her an deprem üretebilir

KAMYONET – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Azad Sağlam Selçuk, Maraş merkezde yaşanan depremlerin ardından gözlerin çevrildiği Van, Hakkari ve Bingöl’e ilişkin görüşlerini paylaştı.

Yüksekova-Şemdinli fay kuşağının 7 ve üzeri depremler üretme potansiyeline sahip olduğunu belirten Doç. Selçuk, Doğubayazıt-Balıklıgöl ve Gürpınar fay hatlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Afet Yönetimi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk

‘Bunun için zaman yok’

Selçuk, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından paylaşılan fay haritasında 473 fay hattı bulunuyor. Yapmak. Selçuk, bu fayların birçoğunun 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. 34 yılda bir büyük deprem olduğunu söyleyen Selçuk, “2011’de Van’da 644 canımızı kaybettik. Şimdi sadece uyarmak istiyoruz. Yüksekova, Hakkari, Şemdinli fay zonu deprem potansiyeli yüksek faylardan biridir. Bunu söylediğimizde bize bu sefer deprem ne zaman olacak diye soruluyor. Bunun için zaman yok. Doğa isteyince deprem yaratıyor” dedi.

‘GÜRPINAR FAYI VAN VE BÖLGE İÇİN EN ÖNEMLİ RİSKLERDEN BİRİ’

Doç. Selçuk, Çaldıran fay zonunun en son 1976 yılında deprem ürettiğini, sarsıntının yenilenme aralığı dikkate alındığında yaklaşık 500 yıl boyunca bu fay zonunda rastgele bir sarsıntı olmayacağını söyleyen Dr. Ancak Selçuk, Çaldıran fayının hemen kuzeyinde yer alan Doğubayazıt-Balıklıgöl, Yüksekova-Şemdinli ve Gürpınar faylarına dikkat çekti. Doç. Selçuk, “Doğubayazıt-Balıklıgöl fay zonunun uzun süredir sarsıntı üretmediğini görüyoruz. Bu, değerli riskli alanlardan biridir. Çünkü en son 1866’da deprem yapmış bir fay hattı. Güneye indiğimizde Gürpınar fayı var. Bu fayda en son deprem olan ‘Medik depremi’ olarak bilinir. Bu sarsıntı bölgede çok değerli tahribata yol açmıştır ve bu fay 1646’dan beri deprem üretmemiştir. Bu fay Van ve bölgesi için en değerli risklerden biridir. Diğer bir fay ise Yüksekova-Şemdinli fay zonudur. Bu fay zonu bindirmenin hemen kuzeyinde yer alır. Başka bir deyişle, kapana kısılmış alanda en son ne zaman sarsıntı ürettiğine dair tarihsel bir kayıt yok. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken çok tehlikeli bir hatadır.”

‘HANGİ BLOK VAN OLACAK’

Doç. Selçuk, “Yüksekova fay zonu sağ yönlü doğrultu atımlı bir faydır. Uzunluğuna göre hesaplandığında üzerinde oluşabilecek deprem 7 ve üzeri olacak ve bunun etkisi birçok ilde hissedilecek. Gürpınar fayı bir bindirme fayıdır. Dezavantajı ise bu fayın Van’a doğru eğimli olmasıdır. Yani hareket eden blok Van olacak” dedi.

‘BİNGÖL-KARLIOVA FAYI HER AN DEPREM YARATABİLİR’

Selçuk, Bingöl’deki riskli duruma da dikkat çekti. Doğu Anadolu fay zonunun Kuzey Anadolu fay zonu ile kesiştiği yerin Bingöl’ün Karlıova ilçesi olduğunu belirten Doç. Selçuk, Maraş merkezli depremlerle birlikte Doğu Anadolu fayı üzerindeki gerginliğin fayın iki ucu olan Hatay ve Bingöl’de biriktiğini belirtti. Doç. Selçuk, “Burada bir stres birikimi oluştu. Sismik bir boşluk var. Yani burası her an deprem üretme potansiyeline sahip ve bunu tetikleyebilecek bir unsur var. Maraş depremi nedeniyle fayın kuzey ucuna doğru bir gerilme oluşmuştur. Bu stres o noktayı tetikleyebilir ve büyük bir deprem yaratabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu