Ekonomi

BOJ teşvik programından çıkış stratejisini değerlendiriyor

Cuma günü yayınlanan Aralık ayı toplantı tutanaklarına göre, Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika yapıcıları aşırı gevşek para politikasından ne zaman çıkılacağı konusunda daha derin tartışmalar yürütüyor. Görüşmelerde çıkış sonrası olası faiz artışlarının zamanlaması ve hızına ilişkin değerlendirmeler de yer alıyor.

Aralık toplantısında bazı panel üyeleri BOJ’un kısa vadeli faiz oranlarını negatif bölgeden çıkardıktan sonra bile esnek bir çerçeve olarak getiri eğrisi kontrolünü (YCC) sürdürebileceğini öne sürdü.

Bu, merkez bankasının agresif genişleme politikasından uzaklaşmak için çeşitli seçenekler araştırdığını gösteriyor.

Tutanaklar, bazı üyelerin BOJ’un negatif faiz politikası ve getiri eğrisi kontrol önlemlerini tamamladıktan sonra bile bir süre daha nakit olarak önemli ölçüde genişlemeye devam edeceğini öngördüğünü ortaya çıkardı.

Bu tartışmalar BOJ’da negatif faiz politikasının sona yaklaştığı yönünde artan bir algıya işaret ediyor. BOJ, Aralık ayındaki toplantısında aşırı gevşek para politikasını sürdürse de, Salı günkü toplantı da dahil olmak üzere daha sonraki gelişmeler, BOJ’un, geniş kapsamlı teşvik paketini aşamalı olarak kaldırmak için koşulların uyumlu hale geldiğine dair artan güvenini ortaya çıkardı.

Merkez bankası henüz politikasını değiştirmedi ancak değişime hazırlandığını belirtti. Tutanaklar Japonya’nın para politikası görünümünde önemli bir değişime işaret ediyor ve BOJ’un negatif faiz oranı politikasına ve getiri eğrisi kontrolüne yakın vadede olası bir son için zemin hazırladığına dair kanıtlara katkıda bulunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu