Haber

Cezayir: Ürdün’ün Doğu Kudüs’teki vesayet hakkını destekliyoruz

Cezayir Meclis Başkanı İbrahim Bugali, ülkesinin Ürdün’ün işgal altındaki Doğu Kudüs’te vesayet hakkını desteklediğini söyledi.

Bugali ve Ürdün Meclis Başkanı Ahmed es-Safedi dün Cezayir’in başkentinde bir araya gelerek iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliğini geliştirmenin yollarını görüştü.

Cezayir’in Doğu Kudüs’teki kutsal mekanlarda Ürdün Haşimi Krallığı’nın vesayet hakkının savunucusu olduğunu belirten Bugali, Filistin sorununun her iki ülkenin gündeminin merkezinde yer aldığını vurguladı.

İki ülke arasındaki bağları mümkün olduğu kadar geliştirmeye istekli olduklarını kaydeden Safedi, Cezayir Meclis Başkanı’nı Ürdün’e davet etti.

Ürdün, 1994 yılında İsrail ile imzaladığı Vadi Arabası Anlaşması ile Kudüs’teki din işlerini yürütme hakkını korumuştur. Filistin Devleti Lideri Mahmud Abbas da Mart 2013’te imzalanan başka bir anlaşma ile Ürdün Haşimi Krallığı’na Kudüs’ü ve kutsal mekanlarını koruma hakkı vermiştir. Ürdün Hükümdarı II. Abdullah ile.

İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesi altındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu