Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun Hong Kong kararını kınadı

HONG KONG, 16 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi Komiserliği (HKSAR) Sözcüsü, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hong Kong’la ilgili olarak aldığı sözde kararı şiddetle reddetti ve kınadı.

Sözcü Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, kararın Jimmy Lai’yi ve Hong Kong’daki diğer Çin karşıt güçlerini açıkça güçlendirdiğini söyledi ve Çin merkezi hükümeti ve HKSAR yönetiminden yetkililere yaptırım uygulanmasını talep etti ve Çin’in Hong Kong dahil olmak üzere sorunlarının olduğunu ekledi. İç işlerine ağır bir şekilde müdahale ettiğini, uluslararası hukuk ilkelerini ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normları pervasızca ihlal ettiğini belirtti.

Sözcü, Jimmy Lai gibi suçluların ulusal güvenliği tehlikeye atmak, Hong Kong’un refah ve istikrarını kasıtlı olarak baltalamak ve Hong Kong halkının çıkarlarına ve refahına zarar vermek için yabancı güçlerle işbirliği yaptığını söyledi.

Sözcüye göre, HKSAR adli teşkilatı kamu davalarıyla ilgilenir; yasalara uyma, yasaları katı bir şekilde uygulama ve yürütme ilkesini içeren maddelere uygun olarak yürütülür.

Sözcü, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasetçilerin ülke ekonomisini ve halkın geçimini görev alanları içinde görmezken, Hong Kong sorununu “insan hakları”, “demokrasi” kisvesi altında iftira ve gösteri yapmak için kullandıklarını söyledi. ” ve “özgürlük”, HKSAR’daki ulusal güvenlik maddesi ve hukukun üstünlüğü. ve Çinli yetkilileri cezalandırmak ve suçluları beraat ettirmek için yaygara koparmak.

Sözcü, “Avrupa Parlamentosu’ndaki politikacılar durumu net bir şekilde anlamaya, çekidüzen vermeye, rotalarını değiştirmeye, suçluları korumak için beyhude eylemleri derhal durdurmaya, yaptırım tehdidi gibi zorbalık eylemlerinden kaçınmaya ve Hong Kong’u Çin’i kontrol etmeye çağırmaya çalışıyor” dedi. . Onu kullanma hayalinizden vazgeçmenizi rica ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu