Haber

Disney’in skandal “Atatürk” dizisi kararı RTÜK’ü de harekete geçirdi! Twitter’da açılan etikete yorum yağıyor

Disney artı Platform, Atatürk dizisini yayınlamaktan vazgeçti. Skandal kararın Ermeni lobisinin baskıları sonucu alındığı öne sürülürken, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, iddianameye girdiği belirtilen örgütün savunmasının alınmasına karar verildiğini açıkladı. yerli içerikli “Atatürk” dizisini kendi platformunda yayınlamama ve soruşturma başlatma kararı aldı. Twitter’da “disneyiptalet” etiketine çok sayıda tepki yorumu geldi.

DISNEY PLUS’TAN SKANDAL KARAR

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Disney Plus platformu skandal bir karar aldı. Aras Bulut İynemli’nin başrolde yer aldığı “Atatürk” dizisini 2023 yılında yayınlayacağını daha önce duyuran Disney Plus, bu kararından vazgeçmişti. Geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir kararla yerli içeriğini yayından kaldıran platform, ‘Atatürk’ dizisinin bu kararın dışında kaldığını söylese de bu kadar çok olmadı.

KARARIN ARKASINDAKİ İDDİA “ERMENİ LOBİSİ”

Disney Plus, seyircilerin merakla beklediği Atatürk dizisini yayınlamama kararı aldı. Dizinin önce Fox TV ekranlarında ardından sinema salonlarında izleyici ile buluşacağı belirtilirken, Ermeni lobisinin baskısıyla iptal kararı alındığı iddia edildi.

AK PARTİ KONUŞMACI ÇELİK: Ayıptır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Disney Plus’a sert sözlerle tepki gösterdi. Çelik yaptığı açıklamada, “Amerika merkezli bir dizi/film platformunun Ermeni lobisinin baskılarına yenik düşerek ‘Atatürk’ dizisini yayınlamadan iptal etmesi utanç vericidir. Söz konusu platformun bu tutumu Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletimizin değerlerine saygısızlıktır.Belirttiğimiz gibi ABD’deki soykırım şebekesi tarihi olayları boktan siyasete alet etmektedir.Görüldüğü gibi bu lobinin tek amacı bu lobidir. tekrar tekrar Türkiye-Ermenistan bağlantılarının normalleşmesini engellemektir.Bu şebekelerin faaliyetleri Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine kararsızdır.Bu şebekelere teslim olurlar.Yapanlara yazıklar olsun…”

RTÜK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Atatürk dizisinin yayından kaldırılmasının ardından Disney+ platformu için soruşturma başlatılmasına karar verildiğini açıkladı. “Kendi platformunda ‘dizisini yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgiler ışığında örgütün savunmasının alınmasına ve soruşturma başlatılmasına karar verildi. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk en değerli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisinin müdahale ettiği iddiaları titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımla duyururum.”

TWITTER’DA GÜNDEM 1

Dijital platformunda tepkiler azalmazken, akşam saatlerinde Twitter’da ‘Disneyiptalet’ etiketi gündemden düşmedi. Öte yandan “Atatürk” ve “Ermeni” etiketleri on binlerce kez kullanıldı.

İşte o yorumlardan bazıları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu