Haber

Ekvador’da elektrik kesintisi: Tüm ülke saatlerce karanlığa gömüldü

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da ülke çapında elektrik kesintisi yaşandı. Ekvador Bayındırlık Bakanı Roberto Luque, yaklaşık 18 milyon kişinin birkaç saat elektriksiz kaldığını söyledi. Aynı zamanda Geçici Enerji Bakanı olan Roberto Luque, elektrik kesintisinin iletim hattındaki bir arızadan kaynaklandığını duyurdu.

Luque daha sonra X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, ülke çapında elektrik şebekesinin yüzde 95’inin yeniden çalışmaya başladığını açıkladı.

METRO SİSTEMİ DURMA NOKTASINA GELDİ, TRAFİK IŞIKLARI SÖNDÜ

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, 18 milyon nüfuslu Ekvador’un yaklaşık 3 milyon nüfuslu başkenti Quito’da metro sistemi durma noktasına geldi. Kentte öğleden sonra trafik ışıkları söndü. Ülke çapında tren seferleri durdu, yolcular tahliye edildi.

Eğitim Bakanlığı, güvenlik nedeniyle akşam saatlerindeki tüm derslerin askıya alındığını, uzaktan eğitime geçildiğini açıkladı. Yerel medyada da bazı bölgelerde su kesintisi yaşandığı ve halkın önceden uyarı yapılmadığı için tepkili olduğu yönünde haberler yayımlandı.

EKVADOR’UN ENERJİSİNİN ÇOĞU KOMŞU KOLOMBİYA’DAN GELİYOR

Ekvador enerjisinin çoğunu komşu ülke Kolombiya’dan ihraç ediyor. Ülkede nisan ayında yaşanan kuraklığın hidroelektrik santralleri olumsuz etkilemesi ve Kolombiya’nın kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Ekvador’a yönelik enerji ihracatını durdurması sonrası, hükümet bir dizi planlı elektrik kesintisi uygulamak zorunda kalmıştı.

Ekvador’da büyük şehirlere bazen günde 13 saat elektrik verilememişti. Mayıs ayındaki şiddetli yağışlar sonrası elektrik kesintileri son bulmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

manavgat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu