Haber

Emekli astsubay 40’a yakın yakınına evini açtı

Emekli Jandarma Astsubay Astsubay Savaş Barış (51), HATAY’ın İskenderun ilçesinde meydana gelen depremlerde evleri hasar gören 40’a yakın akrabasını ayakta kalan müstakil eviyle sokağa kurduğu yarı açık çadırda ağırlıyor. deprem. Barış, “Yüzde 99’u akrabam ve sığındığımız tek yer burası” dedi.

Bursa İl Jandarma Komutanlığından 6 yıl önce emekli olan Astsubay Savaş Barış, memleketi İskenderun’a yerleşti. Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ilçede de yıkıma neden oldu. Müstakil evi depremden kurtulan Savaş Barış, evini çoğu akraba olan 40 kişiye açtı. Karayılan Mahallesi 226 Sokak’taki konutunda da sokağa yarım çadır kuran Emekli Başçavuş, 2 kızı ve eşiyle birlikte yaşadığı konutta uyurken yakalandığını ve kendini sokağa attığını söyledi. Barış, “Ayakta durmakta zorlandık, kendimizi sokağa attık. Daha sonra akrabalarımıza, kızımın arkadaşına ve Rus annesine evimizi açtık. Elimden geleni yaptım ama param yetmedi. Var. Yaklaşık 40 kişi. Battaniye sıkıntımız var, çadır istiyoruz, mamayı geçtik, suyumuz yok, elektriğimiz yok. Ara tatil geliyor. Tesislerimiz çok kötü. Bunların yüzde 99’u akrabalarım ve sığındığımız tek yer burası. Evleri kullanılamaz durumda 3 gün oldu. Öncelikle ısınmak için yorgan, battaniye ve çadır istiyoruz. 4 yaşlımız tansiyon hastası.”

Savaş Barış sosyal medyadan canlı yayında evinde 10 ailenin yaşadığını, çadır ve battaniyeye ihtiyacı olduğunu söyledi. KEDİSİNİ BIRAKMADI Barış’ın müstakil evinde kalan akrabalarından Defne Çelik (11), deprem anında yaşadıklarını anlattı. Ortaokul öğrencisi Çelik, sarsıntı nedeniyle uyuyakaldıklarını belirterek, evlerinin hasar gördüğünü ve eve giremediklerini, kedisini bir an kucağına bırakmadığını ifade etti. Çelik, “Deprem anında evin içini göremedim, sonradan buldum. Şimdi burada yaşıyoruz” dedi.

Barış’ın müstakil evinde kalan Deniz Maria Özdemir, “İskenderun Doktorlar Caddesi’nde oturuyoruz ve orada depreme yakalandık. Camlar patladı, evden nasıl çıktığımızı bilmiyoruz. Ev bomboş” dedi. tamamen çatlaklarla dolu.Çıkabildik çünkü yanında bina vardı.Her şey patladı.Burası arkadaşımın evi “Burada annemle kalıyorum Marina. Annem konuşamıyor, ağlıyor. Konuşacak durumda bile değil. Evde ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.

akpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu