Haber

HDP, ikinci tur seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini sürdüreceğini açıkladı.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu, rakibi Recep Tayyip Erdoğan’ın 4,5 puan gerisinde kaldı.

Bu anlamda girdiği her seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu, etrafında topladığı yerli ve yabancı ortaklarla bir kez daha ağır bir yenilgiye uğradı.

14 Mayıs seçimlerinin en çok tartışılan konularından biri de ittifaklardı.

HDP ve Kandil, Kılıçdaroğlu’na yenildi

HDP ve Kandil ittifakı CHP ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na kaybettirdi.

HDP, 14 Mayıs seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek için bir araya geldi.

İkinci tür kararlarını açıkladılar

Görüşmenin ardından kamuoyuna açıklama yapılarak ikinci tipte nasıl bir tavır alacakları da açıklamada yer aldı.

Ağır yenilgiye rağmen HDP, Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğini sürdürmekte ısrar ediyor.

Kılıçdaroğlu’na takviye sürüyor

Yapılan açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik takviyelerin devam edeceği vurgulandı. “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu muhteşem bir son ve yeni bir başlangıç ​​yapma şansına sahibiz.”söylendi.

“Mücadele azmi ile yolumuza devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız”

HDP’nin seçimleri değerlendirdiği toplantıda alınan kararlar şöyle:

TBMM’nin üçüncü büyük partisi olarak seçimlerin ilk turunda kazanmasına izin vermediğimiz rejimi ikinci turda kaybetmeye kararlıyız. Önümüzdeki 11 gün içinde bize nefes ve hayat veren halkımızın azmi ile yolumuza devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız. İnanıyoruz ki önümüzdeki günlerde hem örgütlü yapılarımız, bileşenlerimiz ve ittifaklarımız hem de halkımız bu rejime karşı geri adım atmadan kararlı yansımalarını bir kez daha sandıkta göstereceklerdir. adalet, barış ve özgürlük.

“Harika bir son ve yeni bir başlangıç ​​yapma fırsatımız var”

Faşizm, halkımızın yıllardır büyük bedeller ve fedakarlıklarla verdiği emekler sonucunda durdurulmuştur. Bilelim ki, çürümüş faşizm devlet imkanlarıyla, baskıyla, şiddetle, sandık hileleriyle bir süre daha ayakta kalırsa, halklarımız yeni acılar çekecek. Buna izin vermemek bizim elimizde. Bunun için henüz tamamlanmamış olan seçim süreci büyük bir fırsattır. Karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmadan önümüzdeki 11 gün içinde bu kabusa bir son verebilir ve korkunçluğu bitirebiliriz. İkinci tip cumhurbaşkanlığı seçimini harika bir son ve yeni bir başlangıç ​​yapma şansına sahibiz.

“İkinci turda sandığa gitmemiz gerekiyor”

Faşizme karşı verilen çetin mücadeleyi seçim sonrasına bırakmadan, yurt içinde ve yurt dışında tüm halklarımız, örgütlerimiz ve dostlarımız dolu dolu sandık başına gitmeli ve son vuruşu yapmalıdır. Halkımızdan gelecek değerli eleştirilere en büyük öz eleştirimiz tek adam rejimini alt etmek olacaktır. Bundan sonraki kritik dönemi de örerek, azimle çalışarak geçireceğiz. Kazanacağımıza olan inancımızla bugünden itibaren çalışmalarımıza daha güçlü başlama kararı aldık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu