Haber

İtalya Dışişleri Bakanı: 500 değil 50 kişi öldü

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, geçen hafta Gazze’de hastaneye düzenlenen saldırıda açıklanan ölü sayısının doğru olmadığını iddia etti. Saldırının İsrail tarafından gerçekleştirilmediğini kaydeden Tajani, Filistinli yetkililerin açıkladığı kayıpların şüpheli olduğunu iddia etti.

İtalyan haber kanalı Sky TG24’e konuşan Tajani, “Propagandanın olumsuz etkilerinden uzak durmamız lazım. Çünkü 500 kişiyi öldürdüğü söylenen o füze aslında 50’ye yakın kişiyi öldürdü. Bu da bölgedeki kitleleri ayağa kaldırdı.” Arap ülkelerinin büyük şehirleri. Üstelik İsrail tarafından başlatılmadı.” . Ancak Tajani bu değerlendirmeyi hangi delillere dayanarak yaptığını açıklamadı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, 17 Ekim’de El-Ahli Hastanesi’ne düzenlenen saldırıda 471 kişinin öldüğünü açıkladı. İsrail tarafı ise ölü sayısını “onlarca” olarak açıkladı. ABD istihbarat raporunun “100 ile 300 arasında” olduğu tahmin ediliyor.

Saldırıyla ilgili her iki taraf da birbirini suçluyor. İsrail, İslami Cihat Örgütü tarafından atılan roketin yetersiz kaldığını ve hastaneye isabet ettiğini ileri sürüyor. Filistinliler hastanenin İsrail’in hava saldırısında vurulduğunu iddia ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ziyaretinde İsrail tarafının saldırıya ilişkin tezlerini pekiştirdi.

Reuters/GY, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu