Haber

İzmir’deki otoparklarda ‘Plaka Tanıma Sistemi’ dönemi başlıyor

(İZMİR) – İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN A.Ş. tarafından işletilen 28 kapalı otoparkta, tam otomasyonlu “Plaka Tanıma Sistemi” kuruluyor.

ANKA’nın haberine göre, pilot bölge olarak Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nda uygulama aşamasına geçirilen sistemle, araçların bekleme süresinin azalması, trafik sıkışıklığının azaltılması, kâğıt israfının önüne geçilmesi ve daha güvenli bir otopark hizmeti verilmesi bekleniyor.

“Akıllı Trafik Sistemi”ne entegre çalışacak proje, pilot bölge seçilen Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nda uygulanmaya başladı. Sistem, otopark hizmeti alacak aracın plakası otomatik olarak algılayacak. Hangi gün ve saatte ne kadar süre ile otoparkta kalındığı kayıt altına alınacak ve fiş kesilmeyecek.

ÖDEME SÜRESİ 15 SANİYEDEN 5 SANİYEYE DÜŞECEK

İZELMAN A.Ş. Otoparklar Müdürlüğü Bölge Şefi Doğan Atıcı, otoparka giren tüm araçların kaydının tutulduğu sistem sayesinde İzmirlilerin otoparkları daha etkin kullanabileceğini vurguladı. Atıcı, “Kültürpark Yeraltı Otoparkı’ndaki araç sayısı günlük ortalama bin 500 iken, etkinliklerin olduğu günler bu sayı 2 bine kadar çıkıyor. Uygulama aşamasına geçen Plaka Tanıma Sistemi, otoparka giren aracın plakasını algılayıp hangi gün, hangi saatte otoparka gelindiyse kayıt altına alıyor. Ayrıca aracın otoparkta kalma süresi de sistem tarafından kaydediliyor. Uygulamadan önce otoparkımıza gelen vatandaş önce fiş alıyordu ve ücret ödeme süresi de ortalama 15 saniyeyi buluyordu. Sistemle birlikte hem fiş kesilmiyor hem de ücret ödeme süresi ortalama 5 saniyede gerçekleşiyor” dedi.

SİSTEM KAPALI OTOPARKLARDA YAYGINLAŞACAK

İhale bedelinin yarısı “Kamuda Dijital Dönüşüm, Mali Destek Projesi” kapsamında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından karşılanan sistemin, deneme süresi sonucunda İZELMAN A.Ş.’ye ait tüm kapalı otoparklarda devreye alınması planlanıyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu