Haber

Menderes’te Ücretsiz Toprak Analizi

Menderes Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ücretsiz toprak analizi için son tarih 31 Temmuz olarak belirlendi. Uygulama verimli tarıma katkıda bulunur.

Menderes Belediyesi’nin çiftçilere desteği devam ediyor. Farklı projelerle üreticinin yanında olan Menderes Belediye Başkanı V. Erkan Özkan, ücretsiz toprak analizi ile verimli tarım uygulamalarına katkı sağlıyor. Yoğun katılımın yaşandığı ücretsiz toprak analizi için son tarih 31 Temmuz olarak belirlendi.

Büyükşehir desteği

Menderes Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuran üreticilerin tarlalarındaki toprak ve arazileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarı’na gönderiliyor. Laboratuvarda başta azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum olmak üzere birçok elementin ölçümlerinin yanı sıra toprak yapısı tespiti, toprak reaksiyon maliyeti (pH), kireç oranları ve organik element ölçümü yapılmaktadır. Bu analizden sonra toprağın yapısı ortaya çıkar ve üreticiye doğru zamanda gerçek gübreleme sağlanabilir; Aşırı ve yanlış gübre uygulamasından kaçınılarak toprak ve su kaynakları korunur ve üreticilere reel anlamda yol gösterilir.

Desteğimiz devam edecek

Menderes Belediye Başkanı V. Erkan Özkan, Menderes’in verimli topraklarında üretim yapan tüm üreticilerin yanında olduklarını belirterek, “Çiftçilerimizin ekmeğini artırmak ve çiftçilerimizin ekmeğini artırmak için İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte ücretsiz toprak analizi yapıyoruz. üretici ve verimli topraklarımızın daha verimli kullanılmasını sağlamaktır. Şu ana kadar büyük bir talep aldık. Uygulamadan yararlanmak isteyen üreticilerimiz 31 Temmuz’a kadar belediyemize başvurabilirler. Menderes Belediyesi olarak çiftçilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz. Her zaman yanlarında ve destekçilerinin yanındayız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu