Ekonomi

Öğle Saatlerinde Hisse Senedi Hareketleri: Salesforce, Kohl’s ve Agilent Düşüşte; Foot Locker ve HP Tırmanışta

Investing.com — ABD hisse senedi vadeli işlemleri Perşembe günü, beklenenden daha güçlü ekonomik büyüme ve devam eden yüksek enflasyonun Federal Rezerv’in faiz indirimlerini erteleyeceği yönündeki endişelerden etkilenerek geriledi.

İşte bugün ABD hisse senetlerinde yaşanan önemli değişikliklerden bazıları:

 • Salesforce (CRM) hisseleri, işyeri yazılımı konusunda uzmanlaşmış şirketin içinde bulunduğumuz çeyrek için finansal analistlerin tahminlerinin altında bir tahmin açıklamasının ardından %21 oranında düşüş gösterdi.

 • Walt Disney (DIS) hisseleri, CNBC’nin aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in artık medya şirketinde hisse sahibi olmadığını ve tüm hisselerini yaklaşık 1 milyar dolara sattığını bildirmesinin ardından %0,7 oranında artış gösterdi.

 • Moderna (MRNA) hisseleri, Financial Times’ın ABD hükümetinin şirketin pandemik kuş gribi aşısının son aşama denemesini finanse etmek için bir anlaşmayı tamamlamaya yakın olduğunu bildirmesinin ardından yükseldi. Hisseler daha sonra %2,4 düşerek artışı tersine çevirdi.

 • Foot Locker (FL) hisseleri, perakende şirketinin 2024 yılı için mali hedeflerini teyit etmesinin ardından %23’ün üzerinde artış göstererek yeniden yapılandırma çabalarında olumlu gelişmelere işaret etti.

 • Dollar General (DG) hisseleri, bütçe perakende şirketinin sınırlı bütçeli müşterilerden gelen yüksek talep nedeniyle ilk çeyrek için güçlü kazançlar bildirmesinin ardından başlangıçta yükseldi, ancak hisse değeri standart işlem döneminde %4,4 azaldı. Finansal sonuçlar başlangıçta korkulandan daha iyi olarak değerlendirildi ancak olağanüstü değildi.

 • Kohl’s (KSS) hisseleri, büyük mağazanın ilk çeyrek için beklenmeyen bir zarar bildirmesi ve 2025 yılı için daha düşük kar uyarısında bulunmasının ardından %28 düştü.

 • American Eagle Outfitters (AEO) hisseleri, giyim perakende şirketinin mali ilk çeyrek satışlarının bir önceki yıla göre %5 daha yüksek olmasına rağmen beklentilerin altında kaldığını bildirmesinin ardından %4 düştü.

 • Pure Storage (PSTG) hisseleri, veri depolama şirketinin yapay zeka tabanlı çözümlere olan talebin etkisiyle ilk çeyrek için güçlü kazançlar bildirmesinin ardından %9,5 oranında arttı, ancak hisseler borsa açıldıktan sonra yükselişini sürdüremedi.

 • HP (HPQ) hisseleri, kişisel bilgisayar üreticisinin kısmen yapay zekadan etkilenen artan talep nedeniyle tahminleri aşan çeyreklik kazançlar bildirmesinin ardından %15 yükseldi.

 • UiPath (NYSE:PATH) hisseleri, yazılım şirketinin CEO Rob Enslin’in istifasını ve kurucu ortak Daniel Dines’in görevi devralacağını açıklamasının ardından %35 oranında geriledi. Dines daha önce 31 Ocak’ta eş CEO’luk görevinden ayrılmıştı.

 • Hormel Foods (HRL) hisseleri, gıda işleme şirketinin özellikle hindi üretimi ve tesislerindeki sorunlarla ilgili zorluklar öngörmesinin ardından %9 oranında düştü.

 • Agilent (A) hisseleri, sağlık ekipmanı üreticisinin ikinci çeyrek gelirinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,4 düşüş bildirmesinin ardından %8 düştü ve şirket 2024 yılı için mali tahminlerini de düşürdü.

 • Dell Technologies (DELL) hisseleri, şirketin aynı gün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan ilk çeyrek kazanç raporu beklentisiyle %7 düştü. Şirketin hisseleri son 30 güne kıyasla hala %40 daha yüksek.

 • ServiceNow (NOW) hisseleri de Salesforce’a benzer bir düşüş eğilimi izleyerek %10 oranında geriledi. Oracle (ORCL), SAP SE (SAP), Autodesk (ADSK) ve Adobe Systems (NASDAQ:ADBE) gibi diğer teknoloji şirketlerinin de hisse değerlerinde düşüş görüldü.

Louis Juricic tarafından hazırlanan ek rapor

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu