Haber

Paris’teki silahlı saldırıda son durum

Paris Savcısı Laure Beccuau, tutuklanan saldırganın geçen yıl Fransa’nın başkenti Paris’te dün 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı baskınla ilgili olarak ırkçı saldırı düzenlediğini açıkladı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da saldırganı “aşırı sağcı” olarak nitelendirdi.

Paris’in 10’uncu semtindeki Ahmet Kaya Kültür Merkezi yakınında dün 69 yaşındaki erkek saldırgan çevredekilerin üzerine ateş açtı. Kazada biri kadın, ikisi erkek 3 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. Olay yerine gelen polis, saldırganı etkisiz hale getirerek gözaltına aldı.

Olayla ilgili basına açıklama yapan Paris Savcısı Laure Beccuau, saldırganın geçen yıl ‘ırkçı bir saldırı’ gerçekleştirdiğini söyledi. Fransız Demiryolları’ndan emekli saldırgan, 2016’da ırkçı bir saldırı düzenledi, ardından 8 Aralık 2021’de Paris’teki mülteci kampına bir baskın daha düzenledi, bu olayla ilgili olarak iki kişiyi yaralama kabahatinden yargılandı ve kısa süre sonra serbest bırakıldı. . basına yansıdı. Fransız basını saldırganın adının William M. olduğunu duyurdu. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada saldırganı “aşırı sağcı” olarak nitelendirdi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin dün olay yerinden basına yaptığı açıklamada, saldırganın açıkça yabancıları hedef alan biri olduğunu belirtmişti. Türkiye aleyhine sloganlar atıldı. Ancak saldırının ardından olay yerinde toplanan aktivistler polisle çatıştı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti ve bazı polis memurlarının hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Saldırının ardından terör örgütü PKK yandaşlarının çevrede toplanarak Türkiye aleyhine sloganlar attığı görüldü. Olayın yaşandığı Paris 10. Bölge Belediye Başkanı Alexandra Cordebard olay yerinde basına açıklama yaparken, çevresindeki kalabalık Türkiye aleyhine sloganlar atmaya devam etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olayı kınadı ve kurbanların ailelerine taziyelerini ileterek, “Polisimize cesaretleri ve soğukkanlılıkları için minnettarız.” Fransa Başbakanı Elisabeth Borne saldırıyı kınadı ve hızla müdahale eden ve saldırganı olay yerinde gözaltına alan polise şükranlarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu