Ekonomi

SocGen ilk çeyrekte beklenenden daha az kâr düşüşü bildirdi

Fransız bankacılık devi Societe Generale, %22’lik düşüşe rağmen analist beklentilerini aşan bir ilk çeyrek net geliri bildirdi. Cuma günü, banka 680 milyon € (729,30 milyon $) net gelir açıkladı; bu, güçlü hisse senedi türev satışlarının diğer alanlardaki zayıf performansları hafifletmesine yardımcı olduğu için beklenenden daha küçük bir düşüştü.

Bankanın yatırım bankacılığı bölümü, tahminleri aşarak %26,4 artışla 690 milyon Avro’ya ulaşan kazançlarıyla parlak bir nokta oldu. Bu çeyrekte toplam gelirler %0,4’lük hafif bir düşüşle 6,65 milyar Avro’ya gerilese de analistlerin ortalama tahmini olan 6,46 milyar Avro’nun üzerinde gerçekleşti. Hisse senedi türevleri, kurumsal finansman hizmetleri ve danışmanlık işlerindeki güçlü sonuçlar yatırım bankasının güçlü performansına katkıda bulunan başlıca unsurlar oldu.

Buna karşın, SocGen’in sabit gelir ve döviz ticareti %17 oranında düşerek, %7 artış gösteren Deutsche Bank’tan daha sert bir düşüş gösterdi ve Wall Street firmaları ile Fransız rakibi BNP Paribas’ın ortalama performansının gerisinde kaldı.

SocGen’in kazançlarının önemli bir bölümünü oluşturan bireysel bankacılık faaliyetleri ayrı olarak rapor edilmemiştir. Ancak banka, vadesiz mevduatlardan sabit faizli düzenlenmiş tasarruf hesaplarına geçişin sonuçları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti.

Banka ayrıca düşük faiz oranlarından korunmak amacıyla uygulanan maliyetli riskten korunma politikasından etkilenmeye devam ettiğini ve bunun ilk çeyrekte 300 milyon Avroluk bir maliyete yol açtığını belirtti. Bu, bir önceki yıl olan 2023’teki 1,6 milyar Avroluk giderin üzerine geldi.

Finans kuruluşu, CEO Slawomir Krupa’nın liderliğinde performansını iyileştirme ve maliyetlerini azaltma baskısı altında bulunuyor. Birçok Avrupa bankası Euro bölgesindeki yüksek faiz oranlarından faydalanırken, SocGen gibi Fransız bankaları Fransa’daki yüksek mevduat maliyeti nedeniyle daha az avantaj elde etti. Buna rağmen, bankanın ilk çeyrek performansı, zorlu bir ortamda bazı beklentilerin üzerinde performans göstererek dayanıklılık gösterdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu