Haber

Sözleşmeli kadro düzenlemesi için görüşmeler başladı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeli işçinin istihdamına ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri başladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında ‘Memurlar ve Bazı Kanunlar Hakkında Kanun ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı görüşmek üzere toplandı. Teklifin ilk imzacılarından AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez düzenlemenin detaylarını anlattı.

AK Parti’den Etyemez, 2018’de yaptıkları düzenlemeyle kamuda çalışan yaklaşık 725 bin taşeron işçisinin takım sorununu çözdüğünü hatırlatarak, “Yeni yasal düzenleme ile çeşitli kurumlarda çalışan 458 bin 615 işçi kadroya alınacak. Takıma geçişler talebe göre yapılacak.”4B’ye göre bundan sonra alınacak sözleşmeli işçiye ilişkin düzenleme yapılıyor. Proje bazlı işlerde, süresi 1 yıldan az olan hizmetlerde, yabancı işçi çalıştırmayı gerektiren hizmetlerde, yurt dışı teşkilatında çalışanlar ekipte yer alamayacak ve sözleşmeli olarak çalışmaya devam edecekler, Etyemez, bu istisnalar dışında işe alınan sözleşmeli personelin talebi halinde 3 yılın sonunda kadroya geçilebileceğini belirterek, “Bu işçi toplam 4 yıl hizmet verdikten sonra devredilebilir. , 3 yıl, ekibe katıldıktan sonra 1 yıl, can güvenliği ve sağlık nedenleri hariç.” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından söz alan muhalefet partilerinin sözcüleri, teklifin kapsamının genişletilmesi teklifinde bulundu. Teklifin komisyonda görüşmeleri sürüyor.

haber-derebucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu