Haber

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Altunyaldız, Adana’da ziyaretlerde bulundu Açıklaması

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Ziya Altunyaldız, global konjonktürün, dünyaya çok kıymetli riskler ve fırsatlar sunduğunu belirterek, “Hem konvansiyonel enerjiden, yenilenebilir enerjiye dönüşüm hem iklim değişikliğinde karbon ayak izine uyma ve buna ilişkin dönüşümü yapabilme konusunda emin adımlarla gittiğimize inanıyorum.” dedi.

Altunyaldız, komite üyeleriyle bir arada, Adana Sanayi Odası (ADASO) Model Fabrika ve Yenilik Merkezi’nde incelemede bulundu; geri dönüşüm, entegre tesisi ve polyester fabrikasını ziyaret etti.

Daha sonra ADASO Sakıp Sabancı Konferans Salonu’ndaki Adana Sanayi Odası İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’na katılan Altunyaldız, burada, global ve mahallî gelişmelerin hakikat tahlil edilmesinin değerine değindi.

Sanayicilere çok güvendiklerini vurgulayan Altunyaldız, 85 milyonla birlikte ülkenin çok daha büyük maksatlara yürüyeceğinden hiçbir kuşkularının olmadığını aktardı.

Altunyaldız, ekim ayı prestijiyle ihracatın 253 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, “Hedefimiz daha yüksekti ama 253 milyar doları kesinlikle azımsamamalıyız. Dünya ihracatından yüzde 1’e yakın bir pay alıyoruz. Diğer taraftan özellikle kapasite kullanım oranlarına baktığımız zaman ülkemizin yeni yatırımlara ihtiyacı var. Bugün de Adana’mızda gezdiğimiz tesislerde de çok yeni yatırımlar gördük. Ülkemizin yatırım iştahı çok yüksek.” diye konuştu.

Yaptıkları saha çalışmalarında endüstricinin özgüveninin çok yüksek olduğunu gördüklerini tabir eden Altunyaldız, şunları aktardı:

“Sanayicimizin ihracat kapasitesi ve kabiliyeti çok yüksek. Biz çok uzun yıllardan beri bir kapasite geliştirme ve inşa işini başardık. Öteki setlerimizi geliştirdik, kabiliyet setlerimizi, yeteneklerimizi geliştirdik, hem üretimde çok güzel bir noktadayız hem ihracatta çok âlâ noktalara geldik. İnsan kaynaklarında, AR-GE’de, teknoparklarda, organize sanayi bölgelerinde, sanayi bölgelerinde, global kıyaslamalarda öne geçecek kadar yeterli gidiyoruz. Bilhassa organize sanayi bölgeleri ve sanayi bölgeleri, organize bir yapıda sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ve her türlü muhtaçlığının tek elden, bir manada tek durak ofis mantığıyla yönetiliyor olması dünyada çok az örneği olan bir iş. Üretimi kıymete dönüştürerek, katma kıymetin artışını üretime katarak, bir manada emeği akılla karıştırarak inovasyonla, bilgiyle, bilimle yoğurarak katma bedelimizi arttıran ve global dünyada inovasyon yarışında, yenilikçilik yarışında daima olma dileğinde yürüyen bir ülke pozisyonundayız.”

Altunyaldız, belirlenen hedeflere doğru ilerlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“O yüzden birlikte üretmeye, birbirimize güvenmeye, Türkiye’nin hedeflerine ortak birlikte yürüyebilme yeteneklerini göstermeye ve sanayi dokusu güçlü, ihracatı ivme kazanmış, AR-GE ve tasarım merkezleriyle ve markalarıyla küresel alanda Türkiye’yi tanıtan bir anlayışla yolumuza devam edebileceğimizi ve nitekim önümüzdeki amaçlara de kesinlikle ulaşabileceğimizi söylüyorum. Global konjonktür dünyaya çok kıymetli riskleri ve fırsatları sunuyor. Hem konvansiyonel güçten, yenilenebilir güce dönüşüm hem iklim değişikliğinde karbon ayak izine uyma ve buna ait dönüşümü yapabilme konusunda emin adımlarla gittiğimize inanıyorum. Sahiden bölgenin, Avrupa’nın, Kuzey Afrika’nın, Orta Doğu’nun, Balkanlar’ın, üretim, bilim ve AR-GE merkezi olması asla güç değil. Bu alanda da global konjonktürle birlikte hem tedarik merkezi olma hem de üretim merkezi olma yolunda da kıymetli uzaklıklar aldık.”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da üretim ve ihracatın Türkiye’nin ekonomideki sorunların aşılabilmesi, refah düzeyinin artırılabilmesi için vazgeçilmez konularından bir tanesi olduğunu vurguladı.

Sanayicilere üretim ve ihracatın artırılması anlamında önemli görevler düştüğünün altını çizen Kıvanç, şunları kaydetti:

“Sanayiciler olarak, moralimizi yüksek tutup, devletimizin yanında milletimizin refahı için yatırım yapmak, çalışmak, üretmek, istihdam sağlamak, ihracat yapmak mecburiyetindeyiz. Biz sanayicilere daha fazla takviye verilmesi ve yeni sanayi alanlarının yaratılması durumunda ülkemizi çok daha âlâ noktalara taşıyacak azim ve kararlılığa sahip olduğumuzu burada bir defa daha lisana getirmek isteriz.”

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu