Yaşam

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir, Nasıl Bırakılır?

Olağandışı bir durumla karşılaşıldığında her insanın tepkisi farklıdır. Kısıtlı, gergin ya da sinirli bireyler bazen bacaklarını sallar, bazen masaya bir şey vurur, bazen de tırnak yeme alışkanlığına sahip olurlar. Bir tür Tırnak yeme hastalığı olarak da tanımlayabileceğimiz bu durum,Genellikle çocukluk döneminde başlar ve kişi yetişkin olsa bile devam eden bir dürtü kontrol bozukluğuna dönüşür.

Tırnak yeme hastalığı olarak anılsa da aslında ruhsal bozuklukların bir nevi tezahürüdür. Pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir ve genellikle zararsızdır ama yine de kişinin yaşam kalitesini etkilediği için devam etmesi çok sağlıklı değildir. En yaygın dürtü kontrol bozukluklarından biri Tırnak yeme hastalığı nedir ve neden olur?Ve en kıymetlisi nasıl gidiyor, gelin tüm detaylarıyla inceleyelim.

Ne olduğunu anlayalım; Tırnak yeme hastalığı nedir?

Kişinin kendini sonlu, gergin ya da gergin hissettiği durumlarda tırnaklarını kemirmesi ve tırnak çevresindeki derinin yırtılması şeklinde görülen tırnak yeme hastalığı. tıbbi dürtü kontrol bozukluğu ya da bir tür davranış bozukluğu olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde onikofaji olarak da bilinen tırnak yeme hastalığı en sık görülen dürtü kontrol bozukluklarından biridir.

Her üç kişiden birinde tırnak yeme var:

Tırnak yeme hastalığı genellikle 3-4 yaşında, hatta bazen 5 aylıktan sonra başlamaktadır. Memeyi bırakmak veya evden ayrılıp kreşe başlamakKişi ergenlik döneminde toplumsal olarak kabul görürse tırnak yeme hastalığı ortadan kalkar ama görmemişse işler büyür gibi travmatik durumlar.

Ergenlerin yüzde 40’ında ve çocukların yüzde 33’ünde tırnak yeme hastalığı görülüyor. Bazı kişilerde bu bozukluk kemirmek, saçla oynamak, dudak ısırmak, burnunu çekmek Gibi farklı dürtü kontrol bozukluklarına dönüşebilir. Daha da farklı olan, bu kişilere sıklıkla ‘Yapma!’ Onun iradesi dışında bir şekilde onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışırsanız veya söylerseniz, daha fazla gerginleşirler ve tam bir bağımlılık meydana gelir.

İyi ama tırnak yeme hastalığına ne sebep olur?

  • bebeklik travmaları
  • çevresel faktörler
  • Genetik faktörler
  • psikolojik nedenler

Bebeklik travmaları:

3-4 yaşları arasında ortaya çıkan tırnak yeme hastalığı, çocuğun kreş gibi yeni bir ortama girmesiyle oluşan gerilim ve korkunun bir sonucudur. 5 aydan sonra bebeklerde Başlayan alışkanlığın nedeni parmak emmenin devamı olarak kabul edilir. Meme, biberon, emzik alışkanlığının daha sonra tırnak yemeye dönüşmesi olasıdır.

Çevresel faktörler:

Bazı çocuklar parmak emme ve tırnak yeme alışkanlığını temel bir içgüdüyle edinebilirler. Bu alışkanlığa sahip çocuklar çoğu aslında bunu çevrelerinden görüyor ve öğreniyor. Anne, baba, akraba, büyük kardeş gibi çocuğun sürekli gördüğü kişilerde bu tür tırnak yeme hastalığı varsa çocuk buradan görüp uygulayabilir.

Genetik faktörler:

Elbette tırnak yeme genetik geçişli bir durum değildir ancak kişinin sahip olduğu Psikolojik bozukluklar genetik olarak bulaşabilir.Yani aileden gelen duygusal durum bozuklukları, kaygı, korku bozukluğu ve benzeri ruhsal bozukluklar tırnak yeme hastalığı olarak kendini gösterebilmektedir.

Psikolojik nedenler:

İşte istesek üç cilt yazabileceğimiz tırnak yeme hastalığının bir sebebi. Tırnak yeme ve benzeri, aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm dürtü kontrol bozuklukları. Asıl sebep manevidir. Mutlaka teşhis edilmiş bir durum olmak zorunda değildir. Kronik gerginlik, sorunlar, korku, öfke, ıstırap, kaygı vb. durumlar tırnak yeme hastalığına neden olur.

Sosyal çevredeki değişimler, fiziksel çevredeki değişimler, güvensizlik duygusu, baskıcı aile, Sevgisizlik gibi faktörlerin yanı sıraZeka geriliği, gelişimsel bozukluklar, tikler, depresyon, obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu, dikkat eksikliği, altını ıslatma, hiperaktivite gibi bozukluklar da tırnak yeme hastalığına neden olabilir.

Yiyelim, ne olur demeyin, kayıpları öğrenin:

Elbette tırnak yeme hastalığı olan bir kişinin hayati riskleri yoktur ancak kayıplar oldukça fazladır. Söylemeye gerek yok, çünkü tırnakların ve çevresindeki yapının durumu bozulacaktır. korkunç görünüyor Bu çirkin görüntü nedeniyle kişi sosyal hayatta kendini kötü hisseder ve özgüven kaybı oluşur.

Tırnakları veya etraflarındaki deriyi yerseniz ve yutarsanız, mide enfeksiyonları kaçınılmazdır. En ilginç hasar çenenizdedir.Özellikle çocukluktan beri tırnak yeme hastalığınız varsa maloklüzyon denilen çenenin tam kapanmaması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tırnak yeme hastalığının tedavisi mümkün müdür?

Tabii ki mümkün. Doğal olarak bu vücudumuzun bir bölgesinde oluşan enfeksiyon kaynaklı bir hastalık değildir. Doktora gidip ilaç almayı bırakamazsın.Ancak uzman bir psikolog ile görüşerek tırnak yemenizin nedenlerini bulup ortadan kaldırabilir ve dürtü kontrol bozukluğundan kurtulabilirsiniz.

Tırnak yeme hastalığı olarak adlandırsak da bu alışkanlık aslında Başka bir akıl hastalığının belirtisi olarak kabul edilir.Pek çok dürtü kontrol bozukluğunda olduğu gibi tırnak yemek de psikolojiniz geliştikçe kontrol edebileceğiniz ve yapmanıza gerek olmayan bir duruma dönüşecektir.

Kontrol sizin elinizde; Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

  • Sizi tırnak yemeye iten tetikleyicilerden kaçının.
  • Sakız çiğneyerek veya elinizde bir şey tutarak ağzınızı ve elinizi meşgul edin.
  • Stres seviyenizi kontrol altında tutmaya çalışın.
  • Tırnaklarınızı kısa ve düzgün kesin.
  • Tırnaklarınıza acı tadı olan bir şey sürün.

Tabii ki yapmanız gereken ilk şey tırnak yeme alışkanlığınızın neden olduğunu öğrenmek ve bu nedeni ortadan kaldırmaya çalışmaktır ancak böyle bir durum her zaman mümkün olmadığı için en azından tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmeyi deneyebilirsiniz. Emin olun bu alışkanlığınızdan kurtulursanız kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

En yaygın alışkanlıklardan biri Tırnak yeme hastalığı nedir, neden olur, nasıl bırakılır? Aşağıdakiler gibi sık sorulan soruları yanıtladık: Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık bahislerinde olduğu gibi tırnak yeme konusunda da en gerçek ve spesifik bilgiyi uzman bir doktordan almanız gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu