Haber

TTK Amasra Kurumu Patlama Vakası Sürüyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletmesi’ne ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 7’si tutuklu 23 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Bartın Adliyesi’nde Bartın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından özel olarak oluşturulan salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve parti avukatları katıldı.

Adliye ve çevresinde kolluk kuvvetleri tarafından geniş güvenlik önlemi alındı.

Üçüncü duruşmanın ikinci celsesinde müşteki ve tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Nisan ve Mayıs aylarındaki iki duruşma ve yedi gün süren duruşmalarda tutuklu ve tutuksuz sanıkların ifadeleri alındı, müştekinin sözlerinin alınması için duruşma 24 Temmuz’a ertelendi.

Dönem

14 Ekim 2022 günü saat 18:15 sıralarında Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK Amasra Kurumu’na ait maden ocağında meydana gelen patlamada 41 işçi öldü, 11 işçi yaralandı. 4 Kasım 2022’de bir işçi sevk edildiği hastanede, bir personel de tedavi gördüğü hastanede 5 Nisan 2022’de hayatını kaybetti.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 zanlı gözaltına alındı.

Zanlılar arasında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, Kurum Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural, taklalardan sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ile güvenlik mühendisi Şahan Kahraman’ın da bulunduğu zanlılar “kasıtlı ihmal ve birden fazla ölüme sebebiyet vermek” suçundan tutuklandı. ’ sorusu üzerine çıkarıldıkları hakimlik tarafından serbest bırakıldı, dokuzu ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Soruşturma sürecinde bu zanlılar arasında yer alan bir kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

İddianamede tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekçi, Soylu ve Tural’a 42 kez “olası kasten öldürme” suçundan 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar, “kasten yaralama olasılığı”ndan 4 yıl 840 yıldan 1050 yıla kadar hapis cezası verildi.

İddianamede, bu 4 sanık hakkında iki suçtan 16 aydan 1062 yıla kadar toplam 844 yıl, 4’ü tutuklu 19 sanık hakkında da “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

28 Nisan’da görülen duruşmada açıklanan ara kararda mahkeme heyeti, kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine, diğer 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

bunyanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu