Haber

Tunç Soyer: Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı şüphesiz ki çabamızın en önemli parçası

İzmir, Akdeniz Sürdürülebilir Kent ve Bölgeleri Ajansı seminerine mesken sahipliği yapıyor

Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Mahallî Meclisi’nin genel kuruluna geçen hafta ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu hafta Akdeniz’de kentsel ve bölgesel işbirliği çalışmaları yürüten Akdeniz Sürdürülebilir Kent ve Bölgeleri Ajansı’nın uluslararası seminerine kapılarını açtı.
– 25 Kasım’a kadar devam edecek seminerin açılışında ARLEM Genel Kurulu’nda Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı kurmak için çağrıda bulunduklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmirli düşünür Heraklitos’un çok değerli bir sözü var: ‘Değişmeyen tek şey değişimdir’. Asla değişemez gibi düşündüğümüz metropolleri yeryüzündeki ekosistemin bir parçası haline getirme cesaretini işte bu sözden alıyoruz. Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı şüphesiz ki bu çabamızın en önemli parçası” dedi.

Akdeniz’de kentsel ve bölgesel iş birliği çalışmaları yürüten, üyeleri ortasında Fransız Dış İşleri ve Avrupa Bakanlığı, Marsilya Belediyesi ve Euroméditerranée Kamu Kalkınma Ajansı üzere kurum ve kuruluşların bulunduğu Akdeniz Sürdürülebilir Kent ve Bölgeleri Ajansı’nın (AViTeM), İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlediği seminer Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) üzere kuruluşlarla işbirliği içerisinde 25 Kasım’a kadar düzenlenecek seminerin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, AVITEM Genel Müdürü Büyükelçi Philippe Meunier, Fransa Dışişleri ve Avrupa Bakanlığı Bölgesel Topluluklar Dış İlişkiler Temsilcisi Xavier D’argoeuves, Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcis i Naciye Gökçen Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış Münasebetlerden Sorumlu Lider Danışmanı Onur Eryüce, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, AViTeM üyeleri ve lokal idare temsilcileri katıldı.

Soyer: “İzmir mücadelesini artırarak sürdürmekte kararlı”
Eylül 2021’de İzmir’de gerçekleşen Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nde ortaya konan “Döngüsel Kültür” kavramı ve dört ana sütunu olan “Doğamızla uyum. Birbirimizle uyum. Geçmişimizle uyum ve değişimle uyum” üzerine konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “İki hafta evvel konut sahipliğini yaptığımız Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Lokal Meclisi (ARLEM) toplantısında üzerinde çalıştığımız bu yeni anlayışı detaylı bir biçimde gündeme getirdik. Akdeniz’den başlamak üzere bir Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı kurmak için davette bulunduk. Bu davetimiz, Arlem ve ICLEI aracılığıyla COP 27 İklim Zirvesi’ne de taşındı. Dünyanın birinci Citta Slow Metropolü olan İzmir, Akdeniz’in öbür önde gelen kentleriyle birlikte bu husustaki mü ;cadelesini artırarak sürdürmekte kararlı. İnanıyorum ki üzerinde çalıştığımız Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı, döngüsel iktisat, kentsel adalet, doğal ve kültürel mirasın korunması, kent ve kır bağının güçlendirilmesi üzere birçok hususta dünyaya ilham verecek. İzmirli düşünür Heraklitos’un çok kıymetli bir kelamı var: Değişmeyen tek şey değişimdir. Asla değişemez üzere düşündüğümüz metropolleri yeryüzündeki ekosistemin bir modülü haline getirme hamasetini işte bu kelamdan alıyoruz. Döngüsel Kültür Kentleri İttifakı elbet ki bu uğraşımızın en değerli kesimi. Bu buluşma sayesinde hem başka kentlerden öğrenme hem de İzmir’in tecrübelerini paylaşma talihini yakaladığımız için çok sevinçliyim” dedi.

Gauvin: “İlişkilerimiz 10 yıldır güvenle devam ediyor”
Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, “Bu şehre alışık birisiyim, 10 kez İzmir’e geldim. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile paylaşımlarda bulunmak son derece mutluluk verici. İzmir çeşitli etkileşimlerin merkezinde. Akdeniz merkezinde yer alan bir şehir. Bu organizasyonun yapılmasını sağladıkları için teşekkür ederim. Geçtiğimiz yıl Buca metrosunun finansmanına yönelik törene katıldık. İzmir, Fransız Kalkınma Ajansı’nın önemli ortaklarından bir tanesi. İlişkilerimiz 10 yıldır güvenle devam ediyor” diye konuştu.

D’argoeuves: “Arzumuz Türk muhataplarla ortaklıklar geliştirmek”
Fransa Dışişleri ve Avrupa Bakanlığı Bölgesel Topluluklar Dış İlişkiler Temsilcisi Xavier D’argoeuves, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bize kapılarını açtı, çok teşekkür ediyorum. Somut araştırma ve çalışma yapma imkanımız olacak. Biz Fransız yerel yönetimlerin Türk yerel yönetimlerin az ortaklığı olduğunu görüyorum. Bizim görevimiz bu ortaklıkları artırmak. Fransız yerel yönetimlerin arzusu Türk muhataplarla ortaklıklar geliştirmek” dedi.

Meunier: “İzmir ile Fransız aktörler arasında işbirliğinin başlangıcı olur”
AViTeM Genel Müdürü Büyükelçi Philippe Meunier, “İzmir bizim için büyüleyici. Hepimiz burada birbirimizi daha âlâ tanımak istiyoruz. Tramvayla geldik buraya. Dünyadaki tramvaylardan birinde bulunduğumu sandım. Harika bir manzara vardı. Sürdürülebilir kalkınmaya örnek bir imaj vardı önümüzde. Bizim buraya gelme emelimiz Akdeniz’in gelişmesine dayanak olmak. Liderin yalnızca proje olarak değil niyet ve strateji açısından da neler yaptığını okudum. Bölgelere takviye olmaya hazırız. Biz sizlerle birlikte çalışmak istiyoruz. Umarım ki bu seminer başlangıç noktası olur işbirliği açısından. İzmir ile Fransız aktörler ortasında işbirliğinin başlangıcı olur. İzmir aslında bir Fransız bölgeye benziyor, eminiz ki onu ele alarak bölgeler üzerinde çalışarak daha güzel br istikrara, ahenge ulaşabili riz. Eşitsizliklere karşı gayret edebiliriz. Potansiyeller muhteşem” biçiminde konuştu.

Kaya: “İzmir’de gerçekleştirilmesi işbirliğinin güzel bir örneği”
Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya, “AViTeM’in yıllık Metropolitan Seminer Döngüsü’nü bu kez bu önemli metropol İzmir’de gerçekleştirmesi bu işbirliğinin güzel bir örneğidir. Entegre yönetişimi ve ekolojik geçiş stratejileri ile İzmir’in AViTeM tarafından özellikle diğer Akdeniz bölgeleri için de ilham kaynağı olarak görüldüğünü duymaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İzmir’in stratejik vizyonu konuşulacak
5 gün sürecek seminerde İzmir’in stratejik vizyonu, tarihi, coğrafik ve kentsel gelişiminin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplumsal dayanışmanın artırılması ve toplumsal eşitsizliklerin giderilmesini amaçlayan siyasetleri, Cittaslow Metropol uygulamaları, pak güç siyasetleri, kültür, tarım ve tabiat alanındaki faaliyetleri ve vatandaş iştirakine dayalı kurumsal yapısıyla sivil toplumla kurduğu işbirlikleri konuşulacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu