Haber

Uzaylı Kuralı Kaldırıldı mı? Yeni Sezonda Yabancı Futbolcu Sayıları Serbest mi?

Türkiye Futbol Federasyonu, uzun süredir konuşulan yabancı kuralıyla ilgili kararını büyük ölçüde verdi. Akşam gazetesinde yer alan Şafak Gözmen’in haberine göre futbol kulüpleri, önümüzdeki dönemden itibaren 14 yabancı oyuncu ile sözleşme imzalayabilecek ve sahalara 11 yabancı oyuncu ile çıkabilecek.

Yeni kuralın yakında açıklanması bekleniyor.

Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik direktörlerle uzun süredir yapılan görüşmeler sonunda varılan anlaşmayla hazırlanan yeni kurala göre kulüpler sahalara 11 yabancı oyuncu ile çıkabilecek.

Kulüplerde toplam 14 yabancı oyuncu yer alacak.

Yeni yabancı kuralına göre önümüzdeki dönemde 14 sözleşmeye izin verilecek. 23 yaşının altındaki nitelikli yabancılar için 14 sözleşme üzerinde esneklik gösterilecektir. Ancak, 14’ü aşan sözleşmelerde TFF’de kurulacak bir fona altyapı payı devri zorunlu olacak.

Sahada 11 yabancı oyuncu forma giyebilecek.

Mevcut sistemden devam eden 8 yabancı ve 3 yerli ilk 11’de yer alma kuralı kaldırıldı. Önümüzdeki sezondan itibaren kulüpler 11 yabancı oyuncuyla forma giyebilecek. Genç yabancı transferler şartlara göre B takımında forma giyebilecek.

B takımları 3.Ligde yer almaktadır.

Kulüpler bünyesindeki B kadroları 3. Lig’de mücadele edecek. Süper Lig B takımları 1. Lig’e yükselecek ancak Büyük Lig’e katılma şansı bulamayacak. Bu gruplarda 23 yaş üstü yerli ve yabancı oyuncular alınmayacaktır.

habercardak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu