Haber

ABD Başkanı Biden, İsrail’e İki Devletli Çözümün Nihai Cevap Olduğunu İletti

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin meselesine iki devletli çözümün “nihai cevap” olduğu yönündeki görüşünü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ilettiğini söyledi.

Biden, ABD’ye resmi ziyarette bulunan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile San Francisco’da basın toplantısı düzenledi.

Filistin meselesinin nihai cevabının iki devletli çözüm olduğunu İsraillilere, Netanyahu’ya ve kabinesine ilettiğini belirten Biden, İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarının ne kadar süreceğini bilmediğini kaydetti.

Biden, “İsrail’in Gazze’ye saldırıları ne zaman duracak? Hamas’ın artık İsraillileri öldürme, taciz etme ve onlara korkunç şeyler yapma kapasitesi kalmadığında duracağını düşünüyorum.” dedi. Şu şekilde konuştu:

Esirler konusuna da değinen Biden, onlar için her şeyi yapacaklarını ancak bunun bölgeye ABD askeri göndermek anlamına gelmediğine dikkat çekti.

Biden, “İsraillilere Gazze’yi işgal edip tutacaklarını düşünmenin büyük bir hata olduğunu açıkça söyledim. Bunun işe yarayacağını düşünmüyorum.” söz konusu.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 50 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki baskınlarında 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu