Haber

Banksy’nin Göçmenleri Kurtarmak İçin Aldığı Gemi El Koydu

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin göçmenleri kurtarmak için satın aldığı gemiye İtalya el koydu.

Banksy tarafından finanse edilen ve amacı göçmenleri kurtarmak olan Louise Michel adlı gemiye el konuldu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre,Sahil güvenlik birimleri, geminin 4 operasyonda toplam 178 göçmeni kurtardığını duyurdu.

Ancak son olarak Lampedusa Limanı’na yanaşan gemi, ülkenin yeni göçmenlik hükümlerini ihlal ettiği teziyle ele geçirildi.

Gemi hangi durumda alıkonulur?

Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı hükümet tarafından geçen Aralık ayında getirilen yeni kurallar, STK gemilerinin kurtarma çabalarını kısıtlıyor. Denizde yapılacak bir kurtarma operasyonundan sonra yardım gemilerinin başka bir operasyon yapmaksızın karaya yanaşması öngörülmektedir.

Louise Michel gemisi, üçü Malta’da ve biri Libya’nın arama ve kurtarma bölgesinde (SAR) olmak üzere dört göçmen botunda kurtarma operasyonu yürüterek bu kuralı ihlal etmekle suçlanıyor. Sahil Güvenlik, geminin kurallara uymadığını iddia ederek “kurtarma operasyonlarını koordine etmeyi zorlaştırıyor”.

Cumartesi gününden bu yana idari durdurma uygulanan Louise Michel gemisinin Lampedusa adasındaki limandan ayrılmasına izin verilmedi.

Geminin hikayesi…

Eski bir Fransız donanma gemisi olan Louise Michel, Banksy’nin sanat eseri satışından elde edilen gelirle satın alındı ​​ve bir arama kurtarma gemisine dönüştürüldü. 2020 yılında faaliyete geçen geminin güvertesinde Banksy’nin çizdiği kalp şeklinde cankurtaran simidi tutan bir çocuk resmi bulunuyor.

Adını Fransız anarşist feminist Louise Michel’den alan gemi, amacını “hayat kurtarmayı feminizm, ırkçılık ve faşizm karşıtlığı ilkeleriyle birleştirmek” olarak tanımlıyor.

eceabathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu