Haber

BM: Deniz tabanından çekilen kum deniz yaşamını tehlikeye atıyor

Birleşmiş Milletler (BM), her yıl deniz tabanından 6 milyar ton kumun çekildiğini, bu durumun deniz yaşamını ve kıyı topluluklarını tehlikeye attığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’ndan (UNEP) yapılan açıklamada, deniz tabanından yılda 6 milyar ton kum çekildiği belirtildi.

Bazı gemilerin elektrikli süpürge gibi deniz tabanındaki kumun yanı sıra deniz canlılarıyla beslenen mikroorganizmaları da çektiği belirtilen açıklamada, bunun ekosisteme verdiği zararın bazı bölgelerde geri dönülemez olduğu uyarısı yapıldı.

Plajlardan kum çekilmesinin yasaklanması da önerilen açıklamada, en çok kum çekilen bölgeler arasında Güney Çin Denizi, Kuzey Denizi ve ABD’nin doğu kıyılarının yer aldığı bildirildi.

UNEP’in GRID-Cenevre analiz merkezi başkanı Pascal Peduzzi, “Sığ deniz madenciliği faaliyetlerinin ve kum çıkarmanın çevresel etkilerinin boyutu endişe verici” dedi. terimini kullandı.

Her gün ortalama 1 milyon çöp kamyonunun denizden çekildiğini kaydeden Peduzzi, ekosistemin toparlanması için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Açıklamada ayrıca deniz araçlarını ve kum çekilmesini yapay zeka yoluyla izleyecek Deniz Kumu İzleme aracı da tanıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu