Haber

Irak’tan getirilen 1.600 saka kuşu Habur Gümrük Kapısı’nda yakalandı

Irak’tan getirilen 1.600 saka kuşu, Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ve Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Şırnak’ın Silopi ilçesinde Habur Gümrük Kapısı’nda yakalandı. İki şüpheliye 2 milyon 300 bin TL para cezası verildi.

Geçtiğimiz hafta Habur Sınır Kapısı’nda bir araçta arama yapan İlçe Emniyet Müdürlüğü Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekipleri, yaklaşık 1.600 joker kuş buldu. Durumun bildirildiği Doğa Savunma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, kuşlara müdahale etti.

Yaklaşık 300 kuş yolda telef olurken, geri kalan saka kuşları ise Şırnak Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Acil Müdahale Ünitesi’nde tedavilerinin ardından doğal ortamlarına bırakıldı.

Doğa Savunma Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalay, geçen hafta Habur Sınır Kapısı’nda HAYDİ ve Gümrük Muhafaza görevlileri tarafından kaçak olarak bir araçta yaklaşık 1.600 saka kuşu bulunduğunu ve kendilerine bilgi verildiğini söyledi.

Araçta uygunsuz şartlarda getirilen kuşlardan 300’e yakın kuşun kafeste telef olduğunu belirten Kalay, “Diğer kuşlardan yaklaşık 1.300 saka kuşunu tedavilerinin ardından doğal yaşam alanlarına bıraktık. Ceza kestik” dedi. . – ŞIRNAK

emirdag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu