Ekonomi

Doç. Dr. Nadasbaş: Tekstil ve moda tasarımı dünya ülkelerine en fazla ihracat geliri sağlayan sektörlerin başında geliyor.

Doç. Dr. Nadasbaş: “Tekstil ve moda tasarımı, dünya ülkelerine en fazla ihracat geliri sağlayan sektörlerin başında geliyor”

ANKARA – Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Dokuma ve Moda Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Serdar Hükümran Nadasbaş, “Tekstil ve moda tasarımı bölümünün hizmet verdiği sektör çok geniş bir açıya ve uygulama alanına sahip. Dünya ülkelerine en fazla ihracat geliri sağlayan sektörlerin başında geliyor.”

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dokuma ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Hakim Nadasbaş, 2023-YKS tercih döneminin bitmesine sayılı günler kala dokuma ve moda tasarımı kısmıyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Doç. Nadasbaş, dokuma ve moda tasarımının insanoğlunun üç temel ihtiyacından biri olan giyinmeyi oluşturduğunu belirtti.

“İthalatı azaltmak için eğitim her zaman önemlidir”

Tekstil ve moda tasarımı bölümünün hizmet verdiği bölümün çok geniş bir açı ve uygulama alanına sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Serdar Hakim Nadasbaş şunları söyledi:

” Tekstil, Türkiye’nin en büyük ihracat kalemlerinden biri ve en yüksek ihracat getirisi sağlayan sektörlerden biri. Bu nedenle her zaman büyük önem taşıyor. Dokuma ve hammaddeleri dalı ihracat gelirleri açısından şu anda Türkiye’de dördüncü sırada yer alıyor ancak bizim ihraç ettiğimiz ürünlerden neredeyse daha fazla.Daha çok ithal ediyoruz.Bunun sebebi markalaşma ile ilgili karamsarlık.Sen üretemezsen markalaşamaz ve pazarlayamazsan başkaları senin için markalayıp sonra satar.Bu yüzden bir dokuma ve moda tasarımında kaliteli eğitim, ihracatı artıracağı ve ithalatı azaltacağı için her zaman önemlidir.”

“Alanımız farklı bölümlere ayrılmış çok geniş kapsamlı bir alandır”

Tekstil ve moda tasarımı eğitiminde sektörel işbirliklerinin önemine, güçlü ve dinamik bir eğitim kadrosunun gerekliliğine değinen Nadasbaş, Türkiye’nin ilerlemesinde eğitimin önemine vurgu yaptı. Adaylar ‘Buradan mezun olunca ne yapacağım’ diye sordu. ‘nereden para kazanacağım?’ “Dokuma tasarımcısı olarak çalışan öğrenciler var. Ayakkabı ve aksesuar tasarımcısı öğrencilerimiz var. Moda editörlüğüne yatkın öğrencilerimiz var. Alanımız farklı kollara ayrılmış geniş kapsamlı bir alandır. Öğrencilerimizin bir kısmı moda tasarımcısı olarak çalışıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu