Yaşam

Elon Musk’un Neuralink’inden bilim dünyasında çığır açan olay: İnsan beynine mikroçip yerleştirildi

Dünyanın en güçlü insanı Xplatformun sahibi ve ABD nöroteknoloji şirketi Neuralinkkurucusu Elon MuskX, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilk kez bir insana Neuralink tarafından implant uygulandığını belirtti. GelişimSürecin iyi gittiğini belirten Musk, ilk sonuçların “umut verici” olduğunu söyledi.

Telepati ile ‘iletişim’

Musk, ilk Neuralink ürününün adının ‘olduğunu söyledi’ TelepatiSadece düşünerek telefonu, bilgisayarı ve hemen hemen her cihazı kontrol edebildiğini belirtti.

Musk, ilk kullanıcıların uzuvlarını kullanma yeteneğini kaybetmiş kişiler olacağını kaydetti. “Stephen Hawking’in hızlı bir tezgahtar veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Amaç bu.”dedi.

Binlerce kişi beynine çip yerleştirilmesi için başvuruda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde FDA’dan onay alan şirket, ameliyatlara hazır olduğunu ve gönüllülerin 40 yaşın altında kuadripleji hastası olduğunu belirtti. Her iki kol veya bacakta felç olan yetişkinlerAranıyor.

Ameliyat, kişinin beynine ince teller ve elektrotlar yerleştirmeyi içerir. kafatasının büyük bir parçasının çıkarılması Bu gerektirecektir. Kafatasından çıkarılan bir parçanın yerine birkaç yıl kalacak ‘küçük bir çip’ yerleştirileceği kaydedildi.

‘Madeni para büyüklüğünde’ olduğu söylenen çipin ‘hastanın beyin aktivitelerini okuyacağı’ belirtilirken, beyin dalgalarından elde edilen verilerin bilgisayar ya da bilgisayar aracılığıyla ‘takip edilebileceği’ açıklandı. tablet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu