Haber

İsviçre, Ukrayna-Rusya savaşını sona erdirmek için barış formülü zirvesine ev sahipliği yapacak

İsviçre Cumhurbaşkanı Viola Amherd, dün Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ukrayna’nın Rusya ile devam eden savaşının sona ermesine yardımcı olmayı amaçlayan barış formülü zirvesine ev sahipliği yapacaklarını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek ‘Dünya Ekonomik Forumu’ öncesinde Bern ziyareti sırasında İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Zelenski, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katıldığı için İsviçre’ye şükranlarını dile getirdi. Toplantıda ayrıca küresel gıda güvenliği, savaşın başlangıcından bu yana bin Ukraynalı mültecinin İsviçre’ye gitmesi ve 2024 yılında Ukrayna’dan gelen mültecilerin korunması için 1,2 milyar İsviçre Frangı tahsis edilmesi gibi konular da ele alındı.

İSVİÇRE BARIŞ FORMÜLÜ CLIMAX İÇİN RESIDENCE’A EV SAHİBİ OLACAK

Basın toplantısında, İsviçre’nin barış formülü zirvesine ev sahipliği yapması konusuna ilişkin,

“İsviçre barış formülünü ve Ukrayna’da kalıcı bir barışa ulaşmayı amaçlayan tüm girişimleri destekliyor. Pazartesi günü iki heyet bu hedefe yönelik sonraki adımları tartıştı. Ukrayna Devlet Başkanı’nın talebi üzerine İsviçre, barış konusunda bir zirveye ev sahipliği yapmayı kabul etti Formül Şu anda daha fazla ayrıntı üzerinde çalışılıyor.

“İsviçre aynı zamanda Avrupa Asamblesi tarafından başlatılan hasar kayıt defterine de katılıyor ve Rusya’nın saldırı suçuna ilişkin hesap vermeme konusundaki eksikliğini giderecek özel bir mahkemenin kurulmasını destekleyen ülkelerden biri.”

“2028’E KADAR 1,5 MİLYAR İSVİÇRE FRANSA UKRAYNA’YA TAHSİS EDİLDİ”

Viola Amherd, Ukrayna ile uluslararası iş birliği kapsamında 2028 yılına kadar 1,5 milyar İsviçre Frangı tahsis edeceklerini belirterek, “İsviçre, acil ihtiyaçları ve uluslararası toplumun kararlılığını dikkate alarak diğer ülkelerle koordineli olarak çalışacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu