Ekonomi

Kamu İşveren Heyeti’nin Zam Teklifi Talepleri Karşılamadı

Kamu-Sen Türkiye Genel Lideri Önder Kahveci, Kamu Patronları Kurulu’nun zam teklifinin kamu çalışanları ve emekli memurların taleplerini karşılamadığını belirterek, pazarlık payı bulunan bir teklifle masaya gelinmesini istedi.

Kahveci, 2024’ten 2025’e kadar memur ve emeklilerin mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen ikinci toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Kamu Patronları Kurulu’nun teklifinin kamu çalışanları ve memur emeklilerinin taleplerini karşılamadığını belirten Kahveci, şunları kaydetti:

“Kamu İşverenler Kurulu’nun bu rakamları revize etmesi ve pazarlık payı olan bir teklifle masaya gelmesi gerekiyor. Memur asgari maaşının 22 bin liraya tamamlanmasını talep ettik, bu konuda bir ilerleme sağlayamadık. Adına ek ödeme, 8 bin 77 lira.” Bu artış maalesef taban maaşlara yansımadı. Taban maaşlara yansımadığı gibi emeklilere de yansımadı. Burada önemli bir mağduriyet oluştu. Bunun mutlaka toplu sözleşme sürecinde net bir şekilde müzakere edilmesi ve karara bağlanması gerekir.”

Kahveci, başta büyükşehirler olmak üzere birçok ilde kiraların aşırı arttığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Kamu-Sen olarak 7 bin 850 lira kira yardımı istedik, kira yardımı ile ilgili gelişigüzel bir gelişme olmadı. 2023 Ocak ayında ilk kez yüzde 13,50’lik bir sosyal yardım hissesi uygulanmış, sosyal yardımın kaldırılması talep edilmişti. kalıcıydı ve iki yılda bir yapmaya devam ettik” diyen şirket için yüzde 10 sosyal yardım payı istedik ancak bu konuda bir gelişme olmadı. Açık ve net bir şekilde söylemeliyim ki enflasyon kadar bir artış, kamu çalışanlarında sıfır artış demektir. Dolayısıyla refah fiyatı olmadan çalışanların ve emeklilerin alım gücünü artırmamız mümkün değil.”

Gelir vergisi dilimlerinin yüzde 15 olarak sabitlenmesini talep ettiklerini hatırlatan Kahveci, Kamu İşverenler Kurulu’nun vergi dilimlerinin tespiti ve memurlara bayram ikramiyesi verilmesi konularını gündeme getirmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu