Haber

Sürdürülebilir ve Yenilikçi Kent Konferansı Safranbolu’da Yapılacak

Safranboluluların yaşam kalitesinin artırılması amacıyla Safranbolu Belediyesi ve SUDA iş birliğiyle 20 Ocak’ta bir konferans daha düzenlenecek. ‘Safranbolu için el ele’ ana başlığıyla düzenlenmesi planlanan konferansın konusu ‘Kültürel mirasıyla yükselen sürdürülebilir ve yenilikçi bir şehir Safranbolu’ olarak belirlendi.

Katılımcı ve Kapsayıcı Yerel Yönetim Projesi, Safranbolu Belediyesi ve SUDA (Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Platformu) tarafından Temmuz 2023’te yürütülmüş olup, projede kültürel ve yaratıcı endüstriler, sürdürülebilir kültür turizmi, yaşam kalitesi ve sosyal içerme, afetlere dayanıklılık gibi konular yer almaktadır. kentleşme, sürdürülebilir tarım ve beslenme. Güvenlik, kadın girişimciliği olmak üzere 6 farklı başlık altında organize edilerek şehrin ve halkın ihtiyaçlarına en gerçekçi şekilde kaynak bulmak amacıyla düzenlendi.

Yaklaşık 6 ay sonra kamu yararına ve kentin sürdürülebilirliğine yönelik düzenlenen projelere bir yenisi daha eklendi. SUDA (Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Platformu) Lideri Serdar Karadağ ve Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, daha önce yaptıkları işbirliklerine ilişkin yaptıkları açıklamada bunun Safranbolu için yeni bir sürecin başlangıcı olduğunu belirtmişlerdi. Safranbolu’nun korunması ve geleceğe aktarılması için yeni bir konferans düzenlenecek. ‘Safranbolu için el ele’ başlığıyla gerçekleştirilecek konferansın gündem maddesi ‘Kültürel mirasıyla yükselen sürdürülebilir ve yenilikçi bir şehir Safranbolu’ olarak belirlendi. Konferans, 20 Ocak’ta Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde saat 13.30’da kapılarını halka açacak.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, demokratik ve şeffaf yerel yönetim ve insan odaklı sürdürülebilir kalkınma amacıyla projeler ürettiklerini belirterek, şu sözlerle tüm Safranbolu halkını konferansa davet etti:

“Safranbolu Belediyesi’nin SUDA (Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Platformu) iş birliğiyle başlattığı katılımcı yerel yönetim çalışmalarında yeni bir aşamaya geçiyoruz.

Belirleme çalışmaları, paydaş analizi, kilit paydaş görüşmeleri, odak küme toplantıları, kilit paydaş görüşmeleri ve anket çalışmasının ardından kentimizin bugünü ve geleceğinde sivil katılım mekanizmalarının kalıcı hale getirilmesine yönelik çalıştay 20 Ocak 2024 saat 13.30’da gerçekleştirilecektir. Çalıştay sonrasında hazırlanacak sonuç bildirgesi, Safranbolu’da katılımcı ve kapsayıcı yerel yönetimin kurumsallaşmasına yönelik kapsamlı bir kaynak ve yol haritası olacak.

Safranbolu, Türkiye’de bu kapsam ve etkinlikte sivil katılım mekanizmasına sahip ilk şehirlerden biri olacak. Kentimiz, demokratik ve şeffaf yerel yönetimiyle insan odaklı sürdürülebilir kalkınmaya yönelik daha etkin projeler üretebilecek ve dünyadaki olası olumsuz gelişmelere karşı güçlü bir yapıya sahip olacaktır. “Düzenleyeceğimiz bu değerli konferansa tüm halkımızı davet ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu